Jaka pogoda za oknem? Termometry i stacje pogodowe

Jaka pogoda za oknem? Termometry i stacje pogodowe

Czujnik stacji meteorologicznej może być zamontowany np. obok anteny satelitarnej
Czujnik stacji meteorologicznej może być zamontowany np. obok anteny satelitarnej
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Pixfly
Tomasz Karkuć
08.08.2017 16:42, aktualizacja: 09.03.2022 11:00

Coraz mniej osób zadowala się zwykłym rtęciowym (lub bezrtęciowym) termometrem do mierzenia temperatury na zewnątrz domu. Jeśli wam też marzy się zaawansowany sprzęt z mnóstwem dodatkowych funkcji, albo chociaż taki, który zmierzy również temperaturę wewnątrz domu, to koniecznie sprawdźcie nasze propozycje. Przygotowaliśmy dla was nie tylko najlepsze termometry, ale też nowoczesne stacje pogodowe.

Jak wybrać termometr zewnętrzny?

Wciąż popularniejsze od bardziej zaawansowanych stacji pogodowych są termometry. Ponieważ termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji z powodu dyrektyw Unii Europejskiej, w sklepach znajdziecie jedynie bezrtęciowe odpowiedniki tych przyrządów wypełnione alkoholem lub np. galinstanem. Największy wybór panuje jednak wśród termometrów elektronicznych, których zakup jest teraz najbardziej opłacalny.

Elektroniczny termometr warto kupić m.in. dlatego, że cena tych urządzeń stopniowo spada – przykładowo za 100 zł można dostać sprzęt, który rok czy dwa lata temu kosztował kilkadziesiąt złotych więcej.

Poza tym technologia w termometrach elektronicznych mocno poszła do przodu, przez co ich pomiary stały się wiarygodne (wcześniej w wielu modelach zdarzały się dość poważne błędy pomiarowe). Obecnie wiele produktów tego typu ma niewielki margines niedokładności, który wynosi zwykle 0,5 °C.

Co ciekawe termometry zewnętrzne z wyższej półki mogą odbierać pomiar za pomocą sygnału radiowego. Tym, co wyróżnia zewnętrzne termometry elektroniczne najlepszej jakości, jest też wiele dodatkowych funkcji, takich jak pomiar temperatury wody w basenie, który jest możliwy dzięki dodatkowemu czujnikowi.

Jeśli szukacie wielofunkcyjnego termometru elektronicznego, to mamy dla was wyjątkowy produkt w promocyjnej cenie:

Części z was pewnie wystarczyłby prosty termometr elektroniczny, który będzie wyświetlać jedynie temperaturę w domu i na zewnątrz. Koszt zakupu takiego termometru będzie raczej niewielki, ale bez obaw – tańsze sprzęty również pokazują temperaturę z dużą dokładnością. Zwykle są to mniejsze urządzenia, które – podobnie jak bardziej zaawansowane termometry bezprzewodowe – montuje się wewnątrz domu, a temperatura na dworze jest mierzona za pomocą specjalnego zewnętrznego czujnika.

Spośród prostych i łatwych w obsłudze termometrów elektronicznych ten uznaliśmy za absolutny numer jeden:

Cyfrowe stacje pogodowe

Podobnie jak termometry, również stacje pogodowe poszły w cyfrowe wersje, w których odczyt temperatur jest zdecydowanie prostszy. Powszechnie stacje pogody uchodzą za bardziej precyzyjne i funkcjonalne urządzenia od termometrów (dlatego ich cena jest wyższa), choć wiele zależy od wybranego modelu. Najprostsze stacje pogodowe kosztują tyle, co termometr elektroniczny przeciętnej jakości, jednak tego typu produkty są polecane tym, którzy nie są przekonani co do tych urządzeń i dopiero chcą je wypróbować.

Nie chcecie przepłacać za stację pogodową? W takim razie ten model jest dla was idealny:

Jeśli jednak szukacie stacji meteorologicznej wysokiej klasy, powinniście się liczyć z wydatkiem co najmniej 300-400 zł. Za tę cenę dostaniecie naprawdę solidny przyrząd z wielofunkcyjnym czujnikiem, który wyglądem będzie przypominał ten z profesjonalnych sprzętów. Czujnik w stacji pogody może wskazywać nie tylko temperaturę, ale też wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, a nawet informować o opadach. Stacje pogodowe z wyższej półki mogą nawiązać łączność z czujnikiem oddalonym nawet o ponad 100 m.

Sprawdziliśmy, czy w sklepach rzeczywiście da się kupić zaawansowaną technologicznie stację pogodową. I żaden produkt nie zachwycił nas tak jak ten:

Analogowe stacje pogodowe

Na koniec coś dla miłośników stylu retro. W sprzedaży wciąż są dostępne... analogowe stacje pogodowe! To oczywiście już rzadkość, jednak gdzieniegdzie nadal można natknąć się na takie produkty. Wadą stacji pogody w wersji analogowej są na pewno mniej precyzyjne wskazania wartości temperatury czy ciśnienia atmosferycznego, ale jej wygląd (często elegancki, drewniany panel) może być fantastyczną dekoracją domu.

Polujecie na analogową stację pogodową? Znaleźliśmy dla was fenomenalny sprzęt:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)