Jaki smartwatch wybrać? Cenne wskazówki przed zakupem

Zastanawiasz się, jaki smartwatch wybrać? Obecnie na rynku pojawia się coraz to więcej modeli, jednak nie każdy okazuje się dobrym kompanem na co dzień. Oto kilka przydatnych wskazówek związanych z tym wyborem.

Podpowiadamy, jaki smartwatch wybrać
Podpowiadamy, jaki smartwatch wybrać
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Juliusz Czarnecki

28.04.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:12

Smartwatche to inteligentne zegarki, które są kompatybilne z naszym telefonem. Posiadają wiele funkcji takich jak odtwarzacz muzyki, aparat, wyświetlanie powiadomień ze smartfona, czy monitorowanie naszego snu. Świetnie sprawdzają się w codziennym życiu, warto więc nabyć taki gadżet. Jaki smartwatch jest najlepszy?

Jaki system operacyjny smartwatcha wybrać?

Przede wszystkim szukając smartwatcha, powinniśmy zdecydować się na model, obsługujący taki sam system operacyjny jak nasz telefon. Na rynku najpopularniejszymi systemami są:

Jaki budżetowy smartwatch kupić z dobrym wyświetlaczem i baterią?

Wyświetlacz w smartwatchu jest bardzo ważny, głównie z powodu komfortu użytkowania oraz jego wyglądu (okrągłe lub prostokątne modele). Na rynku najbardziej cenione są rodzaje takie jak:

  • OLED: stosowane w modelach firmy Apple
  • LCD: uniwersalne, wielokolorowe takie same jak w smartfonach
  • Amoled i Super Amoled: przeważnie stosowane w modelach marki Samsung
  • E Ink: świetnie sprawdzają się na słońcu, stosowane również w czytnikach ebooków

Wielkość wyświetlaczy przeważnie ma przekątną 1,2-1,5 cala, której wybór zależy od naszych preferencji oraz wielkości nadgarstka. Warto jednak pamiętać, iż decydując się na większą przekątną, smartwatch może szybciej zużywać baterię.

W przypadku baterii najlepiej wybrać co najmniej akumulator 200 mAh. Należy jednak przygotować się, że w zależności od czasu i ilości używanych funkcji, będziemy musieli ładować smartwatcha codziennie lub co 3-4 dni. Warto więc wybrać model z jak największą pojemnością baterii.

Funkcje w smartwatchu

Poza wyświetlaniem daty i godziny, jak w zwykłych zegarkach smartwatche dysponują mnóstwem innych funkcji. Oto najważniejsze z nich:

  • kompatybilność z telefonem: mając smartwatch na ręku, możemy na bieżąco odczytywać najważniejsze powiadomienia z naszego smartfona m.in. sms-y, maile czy powiadomienia z portali społecznościowych
  • odbieranie i odrzucanie połączeń ze smartfona: możemy rozmawiać bezpośrednio przez smartwatcha, wyposażonego w mikrofon i głośnik
  • odpisywanie na wiadomości, dzięki klawiaturze ekranowej lub dyktując treść
  • funkcje sportowe: liczenie kroków, mierzenie dystansu, monitorowanie snu/spalonych kalorii, mierzenie pulsu
  • sterowanie aparatem w telefonie: nie musimy korzystać z samowyzwalacza tylko w odpowiednim momencie kliknąć przycisk w smartwatchu i zrobić zdjęcie telefonem
  • sprawdzenie prognozy pogody
  • kalendarz, terminarz
  • płatności zbliżeniowe: niektóre modele posiadają moduł NFC(https://gadzetomania.pl/t/60574,nfc), co pozwala nam płacić smartwatchem zbliżeniowo tak samo, jak telefonem czy kartą płatniczą

Bieganie: jaki smartwatch się sprawdzi?

Jeśli chcemy kupić smartwatch, z którego będziemy korzystać głównie podczas biegania, warto postawić na solidny i funkcjonalny model. Przede wszystkim powinien mieć opływowy kształt, tak by nie czuć jego obecności podczas aktywności fizycznej. Istotne są także funkcje takie jak pulsometr, licznik kroków, pomiar tętna/spalonych kalorii oraz dystansu.

Dodatkowo będzie model odporny na zachlapanie np. podczas biegania w deszczu. Jeśli chcemy być pewni, że dany model ją posiada, musimy zwrócić uwagę na certyfikaty np. IP66- ostatnią liczbą jest 6, co wskazuje na taką opcję. Przydatna może też być funkcja kontrolowania odtwarzacza muzyki z poziomu ekranu, kiedy lubimy jej słuchać podczas biegania.

Jeśli wiemy już, jaki smartwatch nam się podoba, wystarczy zwrócić uwagę przy zakupie na powyższe wskazówki i cieszyć się nowym sprzętem długi czas. Zobacz więcej poradników dotyczących smartwatchy:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.