Jakie dokładnie informacje o Tobie wysyła do Google'a Chrome?

Jakie dokładnie informacje o Tobie wysyła do Google'a Chrome?

Masz wrażenie, że ktoś Cię obserwuje?  (Fot. Flickr/ckaroli/Lic. CC by-sa)
Masz wrażenie, że ktoś Cię obserwuje? (Fot. Flickr/ckaroli/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
18.02.2011 20:04, aktualizacja: 14.01.2022 13:50

Google to zło, Wielki Brat z Mointain View szpieguje Cię na każdym kroku, prywatność nie istnieje, a Twój rozkodowany genom od dawna spoczywa w garażu Erika Schmidta. Traktujesz serio podobne opowieści? Przekonaj się, czy są prawdziwe! Sprawdź, jakie informacje zbiera Google Chrome.

Google to zło, Wielki Brat z Mointain View szpieguje Cię na każdym kroku, prywatność nie istnieje, a Twój rozkodowany genom od dawna spoczywa w garażu Erika Schmidta. Traktujesz serio podobne opowieści? Przekonaj się, czy są prawdziwe! Sprawdź, jakie informacje zbiera Google Chrome.

Linki

Ślady wirtualnych wycieczek są zazwyczaj zapisywane lokalnie w historii przeglądarki. Chrome w nieregularnych odstępach czasu przesyła zbiorcze informacje o linkach, które kliknąłeś i adresach wpisanych w pasku przeglądarki.

Hasła

Hasła przechowywane lokalnie przez przeglądarkę są zaszyfrowane. W przypadku wysyłania ich na serwer Googole’a – np. w celu synchronizacji – hasła, zakładki i inne dane również są szyfrowane, tak więc nie są widoczne dla osób trzecich – również dla Google’a.

Wyniki wyszukiwania

Zapytania wpisane w przeglądarce są wysyłane do Google’a – to oczywiste, jeśli chcesz otrzymać odpowiedź od wyszukiwarki. Przesyłane są również te informacje, których nie zatwierdziłeś klawiszem Enter – na tej zasadzie działa m.in. Google Instant i system podpowiedzi.

Google wie o Twoich próbach wejścia na nieistniejącą stronę. W przypadku błędu 404 Chrome – w miarę możliwości – generuje stronę z sugestiami podobnych, działających adresów. Aby podpowiedź była możliwa, konieczne jest wcześniejsze wysłanie informacji o błędnym adresie. Obie funkcje można wyłączyć w opcjach przeglądarki.

Raporty błędów

Raporty wysyłane w przypadku awarii przeglądarki mogą zawierać dane osobowe i szczegóły związane z konfiguracją systemu. Jest to zależne od sytuacji, w której wystąpił problem. Użytkownik może wyłączyć wysyłanie tych informacji.

Unikalny identyfikator

Każda instalacja Chrome’a oznaczana jest unikalnym numerem ID. Teoretycznie służy to jedynie celom statystycznym i potwierdzaniu udanych instalacji.

Istnieje rozwiązanie, pozwalające na uniknięcie identyfikowania przeglądarki. Wystarczy skorzystać z UnChrome (lub jego rozwinięcia - AntiBrowserSpy), by unikalny ID zmienił się w ciąg zer.

Rozwiązanie dla podejrzliwych

Dane, zbierane przez Chrome nie powinny niepokoić, jeśli jednak uważasz, że Twoja prywatność może być naruszana, skorzystaj z przeglądarki Iron Browser. Aplikacja została napisana na podstawie Chromium, jednak – jak zapewniają jej twórcy – nie wysyła do Google’a żadnych danych.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)