Jakiej funkcji zabraknie procesorach Intel Arrow Lake?
Wkrótce premiera nowych procesorów Intel Arrow Lake, które mają być oparte o nową architekturę. Nie będą one jednak wyposażone w funkcję Hyper Threading (HT), co wzbudza obawy dotyczące ich wydajności.
Choć premiera procesorów Intel Arrow Lake była ogłoszona na początek roku, to producent wciąż nie podzielił się zbyt wieloma szczegółami na temat ich konstrukcji. Tymczasem w internecie pojawia się coraz informacji dotyczących tych jednostek, niestety nie wszystkie są obiecujące.
Intel Arrow Lake - hybrydowa struktura, ale bez wielowątkowości
Nieoficjalne źródła wskazują, że procesory Arrow Lake mają opierać się na hybrydowej architekturze, łączącej dwa rodzaje rdzeni: bardziej wydajne, bazujące na mikroarchitekturze Lion Cove, oraz mniej wydajne na mikroarchitekturze Skymont. Chociaż liczba rdzeni najprawdopodobniej się nie zmieni, użytkowników czeka niespodzianka, gdyż zarówno słabsze, jak i wydajniejsze rdzenie nie będą obsługiwały wielowątkowości, czyli funkcji HT (Hyper Threading).
Na stronie Intela znaleziono dane z testów dwóch procesorów w wersjach inżynieryjnych (20-rdzeniowej/20-wątkowej i 24-rdzeniowej/24-wątkowej). W obecnych modelach tylko słabsze rdzenie nie obsługują wielowątkowości, podczas gdy wydajniejsze rdzenie są zdolne do obsługi dwóch wątków równocześnie. Dlatego można przypuszczać, że brak funkcji HT w modelach Arrow Lake może mieć negatywny wpływ na wydajność w aplikacjach wielowątkowych. Czy rzeczywiście tak będzie? Okaże się to dopiero po opublikowaniu pierwszych testów wydajności.
Procesory Intel Arrow Lake będą kompatybilne jedynie z nowymi pamięciami DDR5 RAM. Mają wymagać także użycia nowych płyt głównych z podstawką LGA 1851. Producent zapowiedział również wprowadzenie specjalnego akceleratora AI. Uczyni to w efekcie te procesory pierwszymi wspieranymi przez sztuczną inteligencję jednostkami przeznaczonymi głównie do gier.
Premiera jeszcze w tym roku
Przecieki w sieci sugerują, że Intel intensywnie pracuje nad procesorami Arrow Lake. Obecnie dostępne są tylko wczesne próbki inżynieryjne, które służą do wewnętrznych testów. Oficjalna premiera tych jednostek przewidywana, choć przekładana, przewidywana jest jeszcze ciągle tym roku. Osoby planujące złożenie nowego komputera na bazie tych procesorów powinny zatem uzbroić się w cierpliwość. Na ich oficjalne wprowadzenie na rynek trzeba będzie bowiem jeszcze poczekać.