Japończycy pracują nad drewnianym satelitą. To pierwszy taki projekt na świecie

Japończycy pracują nad drewnianym satelitą. To pierwszy taki projekt na świecie

Zdjęcie ilustracyjne. Satelita w kosmosie
Zdjęcie ilustracyjne. Satelita w kosmosie
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
29.12.2020 09:57, aktualizacja: 08.03.2022 14:25

Naukowcy pracują nad pierwszym na świecie satelitą wykonanym z drewna, który ma powstać do końca 2023 roku. Drewniana konstrukcja spłonęłaby bez uwalniania szkodliwych substancji do atmosfery i tworzenia nowych, kosmicznych śmieci, co ma ogromne znaczenie dla naszej planety.

Firma Sumitomo Forestry oraz Uniwersytet w Kioto rozpoczęły współpracę w celu zbadania możliwości wykorzystania drewnianych materiałów w kosmosie. Naukowcy chcą rozwiązać problem kosmicznych śmieci, który będzie się intensyfikował wraz z rosnącą liczbą satelitów wynoszonych na niską orbitę okołoziemską.

Sposób na kosmiczne śmieci

Współpraca zakłada eksperymenty z różnymi rodzajami drewna w ekstremalnych warunkach na Ziemi. To pozwoli wybrać najodpowiedniejszy materiał do budowy drewnianego satelity.

  • Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że wszystkie satelity, które ponownie wchodzą w ziemską atmosferę, palą się i tworzą drobne cząsteczki tlenku glinu, które będą unosić się w górnej atmosferze przez wiele lat - powiedział Takao Doi, profesor na Uniwersytecie w Kioto i japoński astronauta w rozmowie z BBC.

Kosmiczne drewno

Sumitomo Forestry poinformowała, że będzie pracować nad drewnianymi materiałami o wysokiej odporności na zmiany temperatury i światło słoneczne. Drewno wykorzystywane w badaniach jest „tajemnicą badawczo-rozwojową”, jak przekazał rzecznik przedsiębiorstwa.

Eksperci od dawna ostrzegają przed rosnącym zagrożeniem ze strony kosmicznych śmieci, które przedostają się na Ziemię. Według danych Światowego Forum Ekonomicznego wokół Ziemi krąży prawie 6000 satelitów. Około 60 proc. z nich już nie istnieje i stało się kosmicznymi śmieciami. Z kolei firma badawcza Euroconsult szacuje, że do 2028 roku na orbitę trafi 15 000 nowych satelitów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)