Japończycy zbudowali humanoidalnego robota. Przypomina ich ministra
Japońscy badacze z Uniwersytetu Osakijskiego zbudowali humanoidalnego robota, który wyglądem przypomina ministra cyfryzacji Taro Kono. Podczas prezentacji maszyny polityk zażartował, że za zgodą parlamentu pozwoli "wziąć jej udział w posiedzeniu komisji budżetowej".
Konstrukcja została stworzona przez zespół pod kierownictwem profesora Hiroshiego Ishiguro. Robot powstał w ramach badań nad tym, czy działania społeczne można skutecznie prowadzić w formie zdalnej. 175-centymetrowa maszyna posiada 52 ruchome części umiejscowione m.in. na twarzy, ramionach i dolnej części pleców.
"Oczekuje się, że podobne roboty przyczynią się do poprawy wydajności operacyjnej i promowania reformy stylu pracy" – podaje serwis "Japan Times". W przyszłości naukowcy planują przeprowadzić eksperyment, w ramach którego sprawdzą, jak ludzie reagują na maszynę mówiącą głosem ministra Kono.
Humanoidalne roboty
Należy nadmienić, że nie tylko Japończycy pracują nad koncepcjami humanoidalnych robotów. Wcześniej pisaliśmy m.in. o maszynie CyberOne, stworzonej przez chińską firmę Xiaomi. Robot, który został potocznie nazwany "Metalowym Bratem", ma 177 cm wysokości, waży 52 kg, a jego "twarz" składa się z wyświetlacza OLED. Producent twierdzi, że urządzenie jest w stanie zidentyfikować "85 rodzajów dźwięków otoczenia i 45 klasyfikacji ludzkich emocji".
Podobne konstrukcje zaprezentowały również chińska korporacja Tencent Robotics X Lab (prototyp o imieniu Max) oraz firma Tesla, należąca do amerykańskiego miliardera Elona Muska (maszyna o nazwie "Tesla Bot").
Zdaniem Muska humanoidalne roboty mają szansę przekształcić światową gospodarkę poprzez obniżenie kosztów pracy. W jego opinii maszyny te sprawią, że w przyszłości praca fizyczna stanie się dla ludzi jedynie wyborem. Miliarder podkreśla, że Tesla postanowiła stworzyć humanoidalnego robota, ponieważ produkuje niemal całą technologię, która jest potrzebna do jego budowy.
Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii