Japonia buduje najszybszą kolej - lewitującą

Japonia buduje najszybszą kolej - lewitującą20.02.2011 08:00
Japonia buduje najszybszą kolej - lewitującą
Katarzyna Kieś

Japończycy stają w szranki z Chińczykami. Tym razem do wyścigu o to, kto zostanie światowym liderem prędkości na szynach. Japoński pociąg na zostawić najszybszą kolej z Chin daleko w tyle.

Japończycy stają w szranki z Chińczykami. Tym razem do wyścigu o to, kto zostanie światowym liderem prędkości na szynach. Japoński pociąg na zostawić najszybszą kolej z Chin daleko w tyle.

Central Japan Railway Company ogłosił, że w planach ma wybudowanie najszybszego pociągu na świecie. Ci, którzy już ekscytują się pomysłem, by sunąć po torach kolejowych z prędkością prawie 500 km/h, muszą wstrzymać się z realizacją zachcianki i planowaniem podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Superszybki pociąg miałby bowiem zacząć kursować dopiero w okolicach 2027 roku. Trasa wieść ma z Tokio do Nagoyi – w sumie ponad 280 km. Obecnie pociągi pokonują ten odcinek w ponad godzinę. Dzięki nowej kolei czas uległby skróceniu do zaledwie 40 minut.

Oczywiście, jak na Japończyków przystało, kolej będzie niezwykła – bo lewitująca nieco ponad torami. Lewitacja pociągu nie jest wymysłem znudzonego stereotypami naukowca, ale rozsądnych inżynierów, którzy obliczyli, że aby zmniejszyć tarcie i uzyskać większe przyspieszenie, pociąg musi stracić kontakt z podłożem.

Ciekawe, czy Japończykom uda się dotrzymać terminu i ile razy będzie zmieniana koncepcja tego ultraszybkiego pociągu – do planowanego uruchomienia linii mamy jeszcze ładnych paręnaście lat. A do tej pory technologia może przynieść takie rozwiązania, że ów planowany dzisiaj majstersztyk myśli ludzkiej w 2027 r. okaże się mało rewelacyjny i równie mało innowacyjny.

Źródło: Inhabitat

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)