Japoński Shinkansen wyjechał na tory. To autonomiczny superpociąg

Japoński Shinkansen wyjechał na tory. To autonomiczny superpociąg

Nowy Shinkansen już wyjechał na tory
Nowy Shinkansen już wyjechał na tory
Źródło zdjęć: © PA Images via Getty Images | Adam Davy - PA Images
Karolina Kowasz
19.11.2021 17:14

Japońskie koleje przeprowadziły pierwsze testy autonomicznego pociągu w prefekturze Niigata. Zakończona sukcesem próba otwiera drogę do przyszłości, w której pociągi bez maszynistów będą jeździć po japońskich wyspach.

Jak informuje Kyodo News, East Japan Railway Co. zaprosił dziennikarzy do obserwowania wydarzenia. Pomysł autonomicznych pociągów zaczerpnął swój początek w problemach związanych z brakiem pracowników, którzy mogliby zostać maszynistami.

Shinkansen pomylił się o 8 centymetrów

Podczas testu 12-wagonowy pociąg pociskowy jechał bez żadnej ludzkiej interwencji od momentu, gdy maszynista przełączył go na tryb automatyczny. Pociąg serii E7 w tym trybie był pilotowany zdalnie z centrum sterowania. Po przejechaniu około 5 kilometrów od stacji Niigata i zbliżeniu się do docelowej maksymalnej prędkości 110 km na godzinę, pociąg zatrzymał się na stacji Niigata Shinkansen.

Co ciekawe, ten niezwykły pociąg minął swój zamierzony punkt zatrzymania o 8 centymetrów. Na szczęście ta odległość zmieściła się w dopuszczalnym marginesie 50 cm błędu. To zaś oznacza, że przeprowadzona próba, w której uczestniczyli także zaproszeni dziennikarze z japońskich mediów, zakończyła się pełnym sukcesem.

Przyszłość pociągów rysuje się bez maszynistów?

Chociaż testy pociągu uznano za sukces, minie jeszcze nieco czasu, zanim japońskie koleje zdecydują się na wprowadzenie autonomicznych pociągów do regularnych przejazdów. W przypadku tego rodzaju pojazdów konieczne nie tylko kontrolowanie pociągu, ale także zdalne monitorowanie torów i wnętrza pociągów, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom.

Prędzej czy później jednak do tego dojdzie, co potwierdza East Japan Railway Co. Firma poinformowała, że ostateczna decyzja, kiedy w pełni wprowadzić autonomiczny system jazdy, zostanie w końcu podjęta. Do tego czasu będą prowadzone kolejne próby.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)