Jedzenie, broń, płód. 10 najdziwniejszych rzeczy wydrukowanych na drukarkach 3D
Druk 3D otworzył mnóstwo możliwości. Każdy geek może sobie wydrukować tyle figurek, ile chce (i potrafi), panie mogą kupić buty albo bikini z drukarki, a naukowcy tworzą prostetyczne kończyny, organy i mięso, które da się zjeść. Ale jest też ciemna strona – każdy wariat może sobie wydrukować broń. Oto 10 najbardziej nietypowych rzeczy, które powstały dzięki drukarkom 3D.
17.09.2013 | aktual.: 10.03.2022 11:53
Najdziwniejsze rzeczy z drukarek 3D, cz. 1[/h2][h3]10. Moda z drukarek 3D
Awangardową suknię, którą od zera na ekranie iPada stworzyli projektant Michael Schmidt (ubierał m.in. Lady Gagę i Cher) i architekt Francis Bitonti, zaprezentowała sama Dita Von Teese. Za inspirację posłużył im ciąg Fibonacciego. Suknia składająca się z dwóch warstw, przezroczystej i czarnej, została wykonana z utwardzonego sproszkowanego nylonu i ozdobiona 12 tysiącami kryształków Swarovskiego.
- Działająca broń
Parę miesięcy później pewien Kanadyjczyk stworzył strzelbę Grizzly za pomocą drukarki 3D. I na tym pewnie nie koniec, tego typu broni pojawi się więcej.
- Yoda
Najdziwniejsze rzeczy z drukarek 3D, cz. 3[/h2][h3]6. Prostetyczne kończyny
Eleganckie, dopasowane do potrzeb klienta protezy kończyn robi firma Bespoke. Inny interesujący projekt to Robohand, zapoczątkowany przez mężczyznę z RPA, który stracił palce w wypadku, i Amerykanina z Seattle, który prezentował prototyp kończyny na YouTube. Panowie tworzą razem prostetyczne ręce z palcami, którymi da się chwytać różne przedmioty.
- Żuchwa z tytanu
- Sekszabawki
Najdziwniejsze rzeczy z drukarek 3D, cz. 5[/h2][h3]2. Bioniczne ucho i inne organy
Duży krok naprzód poczynili także bioinżynierowie z Uniwersytetu Cornella, którzy wydrukowali ludzkie ucho, wykorzystując przy tym kolagen z ogona szczura i chrząstki pochodzące od krowy.
- Mięso i inne rodzaje jedzenia
Trzeba pobrać od zwierzęcia komórki, namnożyć je i wprowadzić do odpowiedniego wkładu drukującego w formie „bioatramentu”. Po wydrukowaniu kawałka o odpowiedniej wielkości komórki łączą się w tkankę.
Modern Meadow ma nadzieję, że dzięki technologii druku 3D będzie można produkować takie mięso na masową skalę. Zdaniem naukowców z Missouri dzięki temu uda się zredukować ekologiczne koszty związane z hodowaniem zwierząt. Projekt wspiera Peter Thiel z PayPala.
Ale na mięsie nie koniec: NASA pracuje nad drukarką 3D, dzięki której kosmonauci będą mogli drukować sobie jedzenie. Pierwsze potrawy, jakie mają zostać stworzone przy jej użyciu, to czekolada i pizza.