Jest ich pełno w Warszawie. Wiemy, co się z nimi stanie

Są coraz bardziej niewidocznym symbolem Warszawy. Występują też w innych miastach, ale dzielą podobny los. Są plany ich renowacji, lecz problem jest jeden, dobrze znany: brak środków.

Jest ich pełno w Warszawie. Wiemy, co się z nimi stanie
Źródło zdjęć: © http://zabytki.um.warszawa.pl
Adam Bednarek

28.09.2020 | aktual.: 28.09.2020 13:39

Chodzi o charakterystyczne lampy typu MDM z lat 50. Jak informuje serwis transport-publiczny.pl, "ostatnio części oryginalnych opraw zostały pozbawione najbardziej kompletne egzemplarze przy Dworcu Śródmieście".

Zaprojektowane w 1952 r. modele betonowego, zbrojonego słupa, z oprawami montowanymi na dwu i czteroramiennych wysięgnikach oświetlały powojenną, socrealistyczną architekturę osiedli MDM i Muranowa oraz ulice: Marszałkowską, Świętokrzyską, Emilii Plater, Stawki, Andersa. Nowe parki takie jak Centralny Park Kultury i Wypoczynku otrzymały wówczas oświetlenie w formie niewielkiej latarni MDM z pojedynczą oprawą.

Część słupów dalej stoi, ale ich stan pozostawia wiele do życzenia. Są plany, aby charakterystyczne i na swój sposób eleganckie oświetlenie ciągle było częścią miejskiego krajobrazu. Sprawa rozbija się jednak o pieniądze.

Obraz
Wszelkie plany zależne są od przyznanych środków na działania w zakresie renowacji bądź zakupu replik tego rodzaju typów słupów, wysięgników i opraw. Siłą rzeczy nie są one obecnie produkcją seryjną, ale przedmiotem robionym na zamówienie. To generuje wysokie koszty zakupu infrastruktury tego rodzaju, wielokrotnie przewyższające ceny wyrobów nowoczesnych.

Podobne, choć mające nieco inny kształt słupy MDM można znaleźć jeszcze m.in. w Lublinie, Katowicach, Gdyni czy Częstochowie. Spotyka je podobny los, co warszawskie egzemplarze - nie naprawiane niszczeją, wymienia się je na nowsze modele. Może i tańsze, ale "bez duszy".

W Warszawie oprawy docelowo mają zostać poddane renowacji. Plan B zakłada, że powstaną repliki. Kiedy? Tego nie wiadomo. Byłoby szkoda, gdyby tak charakterystyczny element dawnej infrastruktury przepadł lub był jedynie eksponatem w muzeum.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.