Jesteś graczem? To masz reakcje jak pilot myśliwca, ale ciało swojego dziadka

Jesteś graczem? To masz reakcje jak pilot myśliwca, ale ciało swojego dziadka

Jesteś graczem? To masz reakcje jak pilot myśliwca, ale ciało swojego dziadka
Szymon Adamus
10.06.2010 08:23

Dr Dominic Micklewright z Uniwersytetu Essex sprawdził zdrowie zawodowych graczy. Okazało się, że są oni szybcy jak błyskawice. Ale w sumie powinni już być na emeryturze.

Dr Dominic Micklewright z Uniwersytetu Essex sprawdził zdrowie zawodowych graczy. Okazało się, że są oni szybcy jak błyskawice. Ale w sumie powinni już być na emeryturze.

Badanie miało na celu porównanie cybernetycznych atletów z ich tradycyjnymi odpowiednikami oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie "czy gry wideo to sport?". Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie The eSportsman, programu angielskiej stacji radiowej Radio Four.

Testy wykazały, że zawodowi gracze mają cechy psychologiczne i błyskotliwość porównywalną do tradycyjnych sportowców. Co więcej reakcje na bodźce wizualne mają prawie tak szybkie jak piloci myśliwców. Niestety ze stanem fizycznym jest już znacznie gorzej. Jeden z badanych graczy był szczupły i na pozór wysportowany, ale po badaniach okazało się, że wydolność jego płuc i sprawność fizyczna jest na poziomie 60-letniego palacza.

Ktoś w tym wieku powinien być bardziej wysportowany, ale być może jest to ryzyko zawodowe profesjonalnych graczy, którzy potrafią spędzać około 10 godzin dziennie przed ekranem - powiedział Dr Micklewright. Zawsze ciężko jest stwierdzić jak takie sprawy się rozwiną, ale mogą one mieć wpływ na zwiększenie ryzyka chorobami serca.

Pozytywne były jednak inne cechy graczy. Podobno zawodowcy mają tak samo niskie skłonności do depresji i zmęczenia jak zwykli sportowcy. Co do określenia gier "sportem" doktor nie udzielił jasnej odpowiedzi.

Granie dzieli niektóre cechy ze sportem. Obydwie formy rozrywki są oparte na współzawodnictwie, wymagają posiadania pewnych zdolności i są obłożone zasadami. Główną różnicą jest brak wysiłku fizycznego.

Doktor przypomniał jednak, że istnieją takie dyscypliny jak snooker czy rzutki, które można scharakteryzować podobnie jak gry wideo, a przecież nikt nie odbiera im miana sportów. Innymi słowy - gry mogą być sportem, jeśli przyjmiemy definicję, w której sport wcale nie musi wiązać się z wysiłkiem fizycznym.

Ja z całego tego badania zapamiętałem tyle, że niektórzy z nas są szybcy jak piloci odrzutowców. Czad! ;)

Sprawdź też Gry na konsole dla każdego - Xbox, PS3, Wii (ranking)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)