Kabel HDMI 1.4 – o co tu chodzi?

Wpis gościnny z blogu MultiBlog.pl.

Kabel HDMI 1.4 – o co tu chodzi?
Blomedia poleca

W połowie 2009 roku został oficjalnie wprowadzony nowy standard transmisji multimediów – HDMI 1.4. Na rynku pojawia się coraz więcej kabli zgodnych z tą specyfikacją. Czym się różnią od poprzednich wersji HDMI?

Wpis gościnny z blogu MultiBlog.pl.

W połowie 2009 roku został oficjalnie wprowadzony nowy standard transmisji multimediów – HDMI 1.4. Na rynku pojawia się coraz więcej kabli zgodnych z tą specyfikacją. Czym się różnią od poprzednich wersji HDMI?

W standardzie HDMI 1.4 w jednym kablu został zintegrowany kanał Ethernet Channel (HEC), który umożliwia użytkowanie jednocześnie wielu urządzeń AV korzystających z Internetu bez dodatkowego kabla sieciowego. Zastosowano w nim również technologię Audio Return Channel (ARC).

Pozwala ona wyeliminować z systemu kabel audio, który dotychczas prowadził sygnał zwrotny z wbudowanego tunera TV do amplitunera kina domowego. Tak więc połączenie audio będzie działało w obie strony tylko na jednym kablu. Ponadto najnowszy HDMI 1.4 pozwala na obsługę najnowszych formatów 3D i 4K.

Niewątpliwie producenci każą sobie za to słono płacić, tym bardziej że nowe kable to czasem niemal designerskie dzieła sztuki. Na przykład Bridge Elite HDMI 1.4 (na zdjęciu) został wykonany z najwyższej jakości miedzi beztlenowej PC OFC (Pure Crystal Oxygen-Free Copper), a jego wtyki pokryte zostały 24-karatowym złotem. Cena – ok. 200 zł za 1-metrowy odcinek. Dla porównania – kabel HDMI 1.3b (obsługuje 48-bitową głębię kolorów) mniej renomowanej firmy można kupić dziesięć razy taniej.

Źródło: MultiBlog

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.