Kara 2,5 tys. zł za antenę na dachu. Kiedy musisz zgłosić instalację?

Na dachach budynków często można zauważyć anteny, które, mimo swojej prostoty, nie przyciągają dużo uwagi ani problemów. Większość z nich po zamontowaniu staje się niemalże zapomnianą częścią konstrukcji. Okazuje się jednak, że w przypadku niektórych anten satelitarnych można natrafić na niespodziewane kary, które mogą wynieść nawet 2,5 tysiąca złotych.

Jak uniknąć kary za antenę satelitarną na dachu?
Jak uniknąć kary za antenę satelitarną na dachu?
Źródło zdjęć: © canva.com | Robert Kneschke

Budowa domu to zadanie pełne wyzwań i wymaga przestrzegania przeciągających się przepisów. Prawo budowlane nie jest tutaj elastyczne, co oznacza, że każdy błąd może mieć negatywne finansowe konsekwencje. Te same rygorystyczne reguły dotyczą też modernizacji istniejących budynków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Chociaż niektóre prace są stosunkowo nieskomplikowane, jak na przykład montaż anteny satelitarnej, to już zgodnie z artykułem 29 ust. 2 pkt. 15 Prawa budowlanego, nie wymaga to osobnego pozwolenia na budowę, o ile nie zmieniamy znacząco struktury budynku.

Kara za niepoprawny montaż anteny to nawet 2,5 tys. złotych

Czasem jednak zamontowanie anteny wymaga dodatkowych formalności, zwłaszcza gdy jest to maszt o wysokości powyżej trzech metrów. W takim wypadku, artykuł 30 ust. 1 pkt 3 tej samej ustawy obliguje zgłoszenie tego faktu do odpowiednich urzędów sprawujących kontrolę nad procesem budowlanym.

Serwis prawo.pl donosi, że nieprzestrzeganie przepisów budowlanych, w tym brak zgłoszenia, może skutkować nakazem rozbiórki takiej konstrukcji, jak zapisano w artykule 49b ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409).

Czy dach to jedyne możliwe miejsce?

Chociaż rzadko, zdarza się, że montaż anteny na dużej wysokości jest konieczny. Dotyczy to głównie obszarów z gęstą zabudową albo trudnym terenem, gdzie sygnał może być mniej dostępny.

Wprawdzie opłaca się wiedzieć, że w takich przypadkach przestrzeganie prawa jest nieodzowne, ponieważ niezgłoszenie konstrukcji wiąże się z koniecznością uiszczenia kary w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.