Kara to nawet 5 tys. złotych. Nie wyrzucaj żarówki do kosza
Zdarza się, że przepala nam się żarówka lub świetlówka. W takich okolicznościach często decydujemy się na wyrzucenie takiego sprzętu do kosza, jednak takie postępowanie może nas kosztować nawet do 5 tys. złotych.
14.10.2023 17:53
W naszych mieszkaniach funkcjonuje wiele różnorodnych źródeł światła. Czasem są to tradycyjne żarówki wolframowe, nierzadko korzystamy również z halogenów, a także ze świetlówek czy najnowszych, energooszczędnych źródeł LED. Po przepaleniu każde z tych źródeł światła wymaga odpowiedniego postępowania.
Naszym obowiązkiem jest odpowiednie gospodarowanie odpadami. Musimy być świadomi, jak powinniśmy postępować z konkretnym rodzajem śmieci. W przypadku większości produktów sposób segregacji jest prosty i przychodzi nam to bez większych problemów. Czasem jednak nie jesteśmy do końca pewni, jak powinniśmy postępować z danym przedmiotem.
Większość elektrośmieci powinna trafiać do odpowiednich punktów, które zajmują się ich przyjmowaniem. Dotyczy to również świetlówek. Za wyrzucenie świetlówki do kosza grozi nam kara w wysokości nawet 5 tys. złotych. Nie warto ryzykować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uniknąć kary za wyrzucenie spalonej żarówki?
Aby uniknąć kary w wysokości 5 tys. złotych za wyrzucenie świetlówki do śmietnika, powinniśmy wybrać jedną z trzech dostępnych opcji na bezpieczne pozbycie się tego typu odpadu. Pierwszą z nich jest pozostawienie starej świetlówki w sklepie, w którym dokonujemy zakupu nowej. W sytuacji, gdy nabywamy nowe źródło światła, sklep ma obowiązek przyjąć od nas zużyty sprzęt.
Innym sposobem jest przyniesienie zużytych żarówek do sklepu wielkopowierzchniowego. Taki sklep ma obowiązek przyjąć sprzęt oświetleniowy w dowolnej liczbie, ale tylko w sytuacji, gdy żaden z wymiarów zewnętrznych tego urządzenia nie przekracza 25 centymetrów.
Ostatnią z dostępnych możliwości jest dostarczenie spalonych świetlówek do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tam bez problemów powinny zostać przyjęte wszystkie odpady, które ci zalegają.