Kara za antenę na dachu. Można stracić nawet 2500 zł
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w niektórych przypadkach montaż anteny satelitarnej może nieść za sobą niezwykle kosztowne konsekwencje. Chodzi oczywiście o przypadki, kiedy jest to zrobione w niewłaściwy sposób. Podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć kary w wysokości 2500 zł.
16.06.2022 15:12
Polskie prawo budowlane jest bardzo rygorystyczne, a popełnienie nawet najmniejszego błędu może kosztować nas sporo pieniędzy. Dobrym przykładem jest tutaj nieprawidłowy montaż anteny satelitarnej na dachu, czyli popularnego urządzenia pozwalającego na odbiór telewizji satelitarnej.
Montaż anteny na dachu a pozwolenie
Z przepisów prawa budowlanego, a dokładniej z art. 29 ust. 2 pkt 15 wynika, że montaż anteny do odbioru sygnału telewizyjnego na dachu budynku nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Przepisy w jasny sposób wyjaśniają, że instalacja "antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości nieprzekraczającej 3 m" nie powoduje takiego obowiązku.
Kara za montaż anteny. Kiedy można ją dostać
Warto jeszcze raz podkreślić, że chodzi o urządzenia "o wysokości nieprzekraczającej 3 m". Zgodnie z treścią art. 30 ust. 1 pkt 3 prawa budowlanego "wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 metrów na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej". Dlatego jeśli montujemy antenę na maszcie wyższym niż 3 metry, powinniśmy poinformować o tym właściwy organ. Co jeśli tego nie zrobimy? Właściciel budynku może zostać obciążony opłatą legalizacyjną w wysokości 2500 złotych.
Montaż anteny na wysokości ponad 3 metrów nie jest powszechną praktyką, ale zdarzają się sytuacje (szczególnie w miejscach o gęstej zabudowie czy specyficznym ukształtowaniu terenu), że tylko tak można uzyskać optymalną jakość sygnału.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii