Karabinek ukraińskiej produkcji. Używają go jednostki specjalne

Ukraińskie jednostki specjalne używają karabinku krajowej produkcji
Ukraińskie jednostki specjalne używają karabinku krajowej produkcji
Źródło zdjęć: © Twitter | C Squadron
Adam Gaafar

14.03.2022 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińcy odpierający rosyjską inwazję korzystają nie tylko ze sprzętu dostarczanego przez inne kraje, ale także z zaawansowanej broni krajowej produkcji. Jedną z nich jest karabinek o nazwie "Maljuk" (pol. "Dziecko"), używany przez ukraińskie jednostki specjalne.

O karabinku automatycznym "Maljuk" (Малюк) produkowanym przez firmę INTERPROINVEST z Kijowa pisaliśmy przy okazji przeglądu sprzętu używanego przez ukraińskie jednostki specjalne. Rzeczona broń to przeprojektowany do formatu bezkolbowego AK-74, nad którym pracowano od 2005 r. Po raz pierwszy wersja tego karabinku została zaprezentowana siedem lat temu.

Broń ukraińskich sił specjalnych

Masa "Maljuka" wynosi 3,8 kg, a jego długość wraz z lufą to 712 mm. Podobnie jak inne karabiny typu AK, na których został oparty, dostępne są wersje dostosowane do naboi 7,62x39mm i 5,45x39mm oraz do standardowej amunicji NATO 5,56x45mm.

Największą zaletą "Maljuka" jest bezkolbowy układ konstrukcyjny bullpup, w którym komora zamkowa znajduje się za mechanizmem spustowym. "Główną ideą bullpup jest zmniejszenie całkowitej długości, dzięki czemu broń jest poręczniejsza w ciasnych przestrzeniach, bez konieczności poświęcania długości lufy. Krótsza lufa zwykle przekłada się na gorszą balistykę i gorszą celność, ponieważ pocisk ma mniej czasu na nabranie prędkości i ustabilizowanie się przed wystrzeleniem" – zwraca uwagę serwis The War Zone.

Według ukraińskiego producenta "Maljuk" został zaprojektowany tak, żeby mogły korzystać z niego zarówno osoby praworęczne, jak i leworęczne. W przeciwieństwie do innych AK w trakcie strzelania nie dochodzi do poruszania się rączki przeładowania. Maksymalny zasięg broni wynosi 500 m.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie