Katastrofa dla rolnictwa. Skutki wysadzenia zapory w Nowej Kachowce mogą być koszmarne
07.06.2023 14:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo rolnictwa Ukrainy podało przewidywalne skutki katastrofy związanej z wysadzeniem zapory w Nowej Kachowce. Mówi się, że tysiące hektarów pól zostanie zalanych, a co najmniej 500 tys. hektarów może zamienić się w pustynię.
Wysadzenie zapory na Zbiorniku Kachowskim na Dnieprze miało być sposobem na powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy. Działania rosyjskich wojsk przy okazji miały tragiczne skutki dla postronnych osób - przepływająca fala zalała pobliskie miejscowości i odebrała tysiącom osób dobytek życia.
Zbiornik Kachowski gromadził wodę wykorzystywaną m.in. do chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zapora i elektrownia powstały w latach 1950 - 1956 - całość ma 3273 metry długości i 30 metrów wysokości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Katastrofa dla rolnictwa
Ministerstwo rolnictwa Ukrainy cytowane przez agencję Reutera podaje, że zniszczenie zapory będzie miało katastrofalne skutki dla systemów irygacyjnych na południu Ukrainy - szacuje się, że 94% systemów irygacyjnych w obwodzie chersońskim i 74% w zaporoskim nie będzie w stanie przepompować wystarczającej ilości wody.
Skutki będą katastrofalne. Wstępne szacunki mówią, że około 10 tys. hektarów gruntów rolnych na prawym brzegu obwodu chersońskiego zostanie zalanych wodą wypływającą z zalewu. Na lewym brzegu pod wodą znajdzie się kilkakrotnie więcej gruntów. Z drugiej strony co najmniej 500 tys. hektarów gruntów zostanie odciętych od możliwości nawadniania i może zamienić się w pustynię.
Katastrofa będzie miała przełożenie na mniejszą ilość plonów. W ostatnim przedwojennym roku systemy irygacyjne nawadniały na południu Ukrainy 584 tysiące hektarów pól, z których rolnicy zebrali około 4 miliony ton zbóż i nasion roślin oleistych.
Paweł Maziarz, dziennikarz gadżetomanii