Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Skutki mogą być tragiczne
Rosjanie wysadzili zaporę na Zbiorniku Kachowskim na Dnieprze. Zbiornik ten został utworzony przez zbudowanie Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Gromadzona w nim woda wykorzystywana była m.in. do chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Fala wody miała osiągać nawet 3 m wysokości.
Elektrownia wodna w Nowej Kachowce to jeden z obiektów strategicznych Ukrainy. Powierzchnia zalewu Zbiornika Kachowskiego wynosi 2155 kilometrów kwadratowych, a objętość wody, którą może zgromadzić to aż 18,2 kilometrów sześciennych. O możliwym ataku Rosjan na ten obiekt mówiło się już jesienią, ale dopuścili się go dopiero teraz.
Wysadzenie wysokiej na 30 metrów i długiej na 3,2 kilometra zapory na zbiorniku w nowej Kachowce może przynieść tragiczne skutki. Uszkodzenie zbiornika uniemożliwi pracę Kachowskiej Elektrowni Wodnej o mocy 357 MW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HUAWEI MatePad Pro 13.2" PaperMatte Edition zachwyca możliwościami
Zbiornik Kachowski pozwalał też na dostarczanie wody, która służyła do chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - największej elektrowni jądrowej w Europie, która wyposażona jest w sześć reaktorów o mocy 950 MW każdy. Oprócz tego obiekt ten pozwalał na dostarczanie wody na Półwysep Krymski.
Jak czytamy w komunikacie agencji Reuters, skala zniszczeń, szybkość i objętość wody, która wydostała się ze zbiornika przez wysadzoną zaporę, jest dopiero szacowana. Rosyjska agencja TASS twierdzi, że nie ma w tej chwili zagrożenia dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
W sieci pojawia się wiele informacji i nagrań z regionu zalewanego wodą. Z relacji internautów wynika, że fala wody, którą można było zobaczyć, była wysoka na 2,5-3 metry.
Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce może doprowadzić do powodzi dziesiątek miejscowości, co ukazuje symulacja sprzed kilku miesięcy, gdy pierwszy raz mówiono o możliwym wysadzeniu zapory przez Rosjan.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii