Kiedy i jak myć panele fotowoltaiczne? Zwiększ ich wydajność

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest czynnością, którą nie zajmujemy się regularnie, ale czasami staje się niezbędne, aby usunąć trudne zabrudzenia. Kluczowe jest, by robić to we właściwym czasie, aby uniknąć kłopotów.

Jak odpowiednio myć panele fotowoltaiczne?
Jak odpowiednio myć panele fotowoltaiczne?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Imagesines

25.10.2024 10:46

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która pozwala obniżyć rachunki za prąd i przyczynia się do ochrony środowiska. Jednak aby panele słoneczne działały z maksymalną wydajnością, niezbędna jest ich regularna konserwacja, w tym czyszczenie. Jak o nie zadbać we właściwy sposób?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mycie paneli fotowoltaicznych - kiedy należy to robić?

Optymalnym momentem na umycie paneli jest zakończenie okresu intensywnego pylenia roślin, z pyłem sosnowym na czele. Przeważnie wystarczy jednorazowe czyszczenie w roku, ale zdarzają się okoliczności wymagające częstszej pielęgnacji, na przykład intensywne prace budowlane w pobliżu, które generują znaczne ilości pyłu.

Istotne jest również, by myć panele o odpowiedniej porze. Czyszczenie w pełnym słońcu może prowadzić do powstawania zacieków, które negatywnie wpływają na estetykę i działanie instalacji, podobnie jak w przypadku mycia samochodu w takich warunkach.

Rekomenduje się przeprowadzanie czyszczenia wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce zachodzi i temperatura jest niższa. Alternatywnie, można wybrać chłodniejszy, pochmurny dzień na wykonanie tej czynności.

Myjka ciśnieniowa - lepiej jej nie używaj!

Pamiętaj, aby używać odpowiednich narzędzi do mycia instalacji fotowoltaicznej. Możliwe są błędy, jak użycie myjki ciśnieniowej, które mogą zaszkodzić panelom.

Odpowiednia pielęgnacja przedłuży żywotność fotowoltaiki
Odpowiednia pielęgnacja przedłuży żywotność fotowoltaiki© canva.com | RossHelen
newsenergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.