Kinowe premiery (23 - 29 stycznia)

Kinowe premiery (23 - 29 stycznia)

Kinowe premiery (23 - 29 stycznia)
Ireneusz Podsobiński
22.01.2009 20:00

Różnorodność gatunkowa jest w tym tygodniu dość duża. Wśród siedmiu pozycji największą premierą jest kontrowersyjny dramat wojenny Opór. Ponadto znajdzie się coś dla fanów horrorów (Underworld: Bunt Lykanów), dla dzieci (Opowieści na dobranoc, Sezon na misia 2), dla miłośników poważniejszych produkcji (Obywatel Milk, Gry wojenne), a na koniec pewien rodzynek (Stalin - Człowiek dla Społeczeństwa).

Różnorodność gatunkowa jest w tym tygodniu dość duża. Wśród siedmiu pozycji największą premierą jest kontrowersyjny dramat wojenny Opór. Ponadto znajdzie się coś dla fanów horrorów (Underworld: Bunt Lykanów), dla dzieci (Opowieści na dobranoc, Sezon na misia 2), dla miłośników poważniejszych produkcji (Obywatel Milk, Gry wojenne), a na koniec pewien rodzynek (Stalin - Człowiek dla Społeczeństwa).

Opór

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2009/01/opor.jpg)

Opór może faktycznie wywoływać opór u widowni. Amerykańscy krytycy zachwycają się filmem, a Polacy oburzają, że sieje historyczną nieprawdę. No może nie wszyscy Polacy, bo Gazeta Wyborcza broni braci Bielskich. Kto w tym sporze ma rację? To już chyba zależy od punktu siedzenia.

Opis dystrybutora: Zrealizowana z imponującym rozmachem opowieść o żydowskich partyzantach walczących podczas II Wojny Światowej w lasach Puszczy Nalibockiej, na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez kilka lat z powodzeniem wymykali się hitlerowcom, a w sercu puszczy stworzyli świetnie funkcjonującą tajną osadę dla żydowskich uciekinierów.

Opór - zwiastun

Underworld: Bunt Lykanów

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2009/01/underworld.jpg)

Odgrzewany kotlet, czy dobry film? Tym pierwszym na pewno trzeciej części Underworld nie można nazwać z jednego prostego powodu - jest to prequel, który ma miejsce w czasach średniowiecznych. Z kolei o tym drugim nie mogę jeszcze wyrokować, aczkolwiek po zwiastunach nie spodziewam się rewelacji. O ile pierwsza część serii była znośna, w porywach nawet dobra, o tyle sequel to już nudne popłuczyny. Czy trójka zachowa tendencję równi pochyłej?

Opis dystrybutora: Filmowa opowieść śledzi początki trwającej od wieków krwawej waśni arystokratycznych wampirów znanych jako Handlarze Śmiercią i ich byłych niewolników Lykanów. W czasach wczesnego średniowiecza, młody Lykan o imieniu Lucian (Michael Sheen) wyłania się jako potężny przywódca i gromadzi wilkołaki, aby powstały przeciwko Viktorowi (Bill Nighy), okrutnemu królowi wampirów, który uczynił z nich niewolników. W walce przeciwko armii Handlarzy Śmiercią i o wolność dla Lykanów do Luciana dołącza jego kochanka, Sonja (Rhona Mitra).

Opowieści na dobranoc

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2009/01/opowiesci.jpg)

Adam Sandler w fantastycznej komedii familijnej. Już to widzę, a dokładniej rzecz biorąc nie chcę widzieć. Po Nie zadzieraj z fryzjerem mam uraz do aktora. Co prawda aktualna produkcja zapowiada się na lekką pozycję dla dzieci, ale nie zmienia to faktu, że to nadal Adam Sandler.

Opis dystrybutora: Skeeter Bronson (Adam Sandler) pracuje w hotelu, który kiedyś był własnością jego rodziny. Niestety obiecane mu stanowisko dyrektora obejmuje jego rywal Kendall (Guy Pearce). Wieczorami sfrustrowany Skeeter opiekuje się dwójką dzieci swojej siostry Wendy (Courteney Cox). Rekompensuje sobie życiowe niepowodzenia, korzystając ze swej bujnej wyobraźni. Opowiada dzieciom na dobranoc niezwykłe historie: z Dzikiego Zachodu, ze Starożytności, ze Średniowiecza albo z Kosmosu, obsadzając w najdziwniejszych rolach ludzi ze swojego otoczenia. Swój udział w wieczornych zabawach w fantazjowanie ma także ulubiona świnka morska dzieci, Bugsy.

Wkrótce okazuje się, że opowieści Skeetera w tajemniczy sposób przenikają do jego życia ? wraz z szalonymi pomysłami dzieciaków, które z entuzjazmem dokładają do niesamowitych historii Skeetera swoje trzy grosze. I tak opowieści na dobranoc stają się rzeczywistością, wywracając do góry nogami? dosłownie wszystko!

Sezon na misia 2

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2009/01/sezonnamisia.jpg)

Opis dystrybutora: Kontynuacja jednego z największych przebojów kina animowanego ostatnich lat. Niezwykłe przygody rozpieszczonego jamnika, który ucieka od wygodnego życia w domu, by dołączyć do zbuntowanych dzikich zwierząt w pobliskim lesie.

Jakoś ominął mnie seans części pierwszej, choć nie sądzę, by był to jeden z największych animowanych przebojów ostatnich lat. W każdym razie zwiastun kontynuacji zapowiada całkiem zabawną bajeczkę. Chyba będę musiał nadrobić to i owo.

Obywatel Milk

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2009/01/milk.jpg)

Mimo że żyjemy w XXI wieku, kwestia homoseksualizmu (szczególnie w Polsce) jest nadal traktowana jak choroba. Tolerancja jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do nauczenia się, a łatwo jest być przeciwko czemuś, gdy jest się w większości. Abstrahując jednak od przesłania filmu, spodziewam się po prostu dobrego dramatu z niezwykłą rolą Seana Penna.

Opis dystrybutora: W 1977 roku Harvey Milk został wybrany na radnego w San Francisco i stał się pierwszym w historii przyznającym się otwarcie do homoseksualizmu mężczyzną wybranym do znaczącej instytucji publicznej w Ameryce. Jego zwycięstwo było nie tylko sukcesem w walce o prawa gejów, wpłynął na zmianę wielu aspektów życia politycznego. Docierając od wszystkich - od starszych obywateli po działaczy związkowych - Harvey Milk zmienił sposób pojmowania walki o prawa człowieka i przed przedwczesną śmiercią w 1978 roku stał się bohaterem dla wszystkich Amerykanów.

Zwiastun - Obywatel milk

Gry wojenne

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2009/01/grywojenne.jpg)

Opis dystrybutora:Bohaterem filmu dokumentalnego Dariusza Jabłońskiego jest pułkownik Ryszard Kukliński (pseudonim Jack Strong), który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego.

To historia zdolnego planisty, który nie tylko poznaje strategiczne założenia Układu Warszawskiego lat siedemdziesiątych ? on je sam planuje. Cichy, skromny, miły, uczynny, prawie jak cień.

Niektórzy twierdzą, że gdyby nie materiały Kuklińskiego przekazane CIA, być może cała Europa lizałaby do dzisiaj swoje rany po światowym kataklizmie nuklearnym. Amerykanie mówią o nim - bohater, Rosjanie - zdrajca, Polacy są podzieleni. ?Gry wojenne? to film o nim, ale bez niego przed kamerą. Właściwie tak, jak chciał sam Kukliński, który mówił ? historia mnie osądzi, a ja nie chcę zrobić nic, co mogłoby na to wpłynąć.

Film jest wynikiem blisko pięcioletniej pracy reżysera i ekipy filmowej, dzięki której w filmie wypowiadają się najważniejsi świadkowie działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Wielu z nich po raz pierwszy zasiadło przed kamerami.

W filmie prezentowane są również unikalne dokumenty dotyczące pułkownika oraz okresu, w którym działał, odtajnione przez twórców filmu.

Stalin - Obywatel dla Społeczeństwa

Indie, film o "Stalinie", kopanina i... zobaczcie zwiastuny, a wszystko będzie jasne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)