Klocki Lego znowu pomagają skomentować rzeczywistość. Stworzył replikę pomnika smoleńskiego

Artysta Mariusz Waras za pomocą klocków Lego postanowił uwiecznić dwa jego zdanie charakterystyczne wydarzenia z 2020 roku. Wszystkie miały związek ze Strajkiem Kobiet.

Klocki Lego znowu pomagają skomentować rzeczywistość. Stworzył replikę pomnika smoleńskiego
Źródło zdjęć: © noizz.pl
Adam Bednarek

06.01.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:24

Pierwsza praca to warszawski pomnik smoleński. Nie chodziło o zwykłą rekonstrukcję. W instalacji artysty pomnik strzeżony jest przez policję.

To rzecz jasna nawiązanie do wydarzeń powiązanych ze Strajkiem Kobiet. Po jednej z manifestacji na murze pojawił się napis "Aborcja jest OK". Następnie w trakcie grudniowych protestów policja otoczyła pomnik kordonem.

Druga instalacja to z kolei upamiętnienie akcji aktywistek. Wskoczyły do basenu, będącego częścią "Zatrutego źródła", instalacji autorstwa Jerzego Kaliny. Zawiera ona posąg Jana Pawła II unoszącego ogromny głaz, oraz wodę zabarwioną na czerwono, przypominającą krew. Aktywistki zapozowały przez rzeźbą w taki sposób, aby wyglądało to jak obrona przed papieżem.

Czy klocki Lego to dobre narzędzie do komentowania rzeczywistości? Pandemia pokazuje, że tak. Wystarczy przypomnieć o internetowej akcji liczenia zarażonych - liczbę chorych przedstawiano za pomocą zestawów.

To nie pierwszy raz, kiedy artyści sięgają po zabawkowy gadżet, aby zwrócić uwagę publiki. Najgłośniejszy przypadek to Zbigniewa Libery. Stworzył zestawy LEGO przedstawiające obóz koncentracyjny.

Oczywiście nie wszystkim taka forma przypadnie do gustu, ale to ciekawy pomysł, aby na zasadzie kontrastu pokazywać rzeczywistość. Zabawki, które mają kojarzyć się z dziecięcą beztroską, odwzorowują brutalny świat dorosłych.

Obraz

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Imperatory WP
Imperatory WP
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.