Kolorowe malowidła świetlne nadadzą 3 wymiar ludziom, przedmiotom i pomieszczeniom

Malowanie światłem to coraz bardziej popularna technika tworzenia przykuwających uwagę, psychodelicznych fotografii/malowideł. Janne Parviainen zmodyfikował nieco swój warsztat i dodał element topografii, czyli mapowania oświetlanych obiektów. Efekty są niezwykle przyjemne dla oka.

Fot. Wired
Fot. Wired
Mariusz Kamiński

24.08.2012 16:30

Malowanie światłem to coraz bardziej popularna technika tworzenia przykuwających uwagę, psychodelicznych fotografii/malowideł. Janne Parviainen zmodyfikował nieco swój warsztat i dodał element topografii, czyli mapowania oświetlanych obiektów. Efekty są niezwykle przyjemne dla oka.

Na malowidłach Janne promienie świetlne otaczają wszystkie przedmioty i ludzi znajdujące się w jego mieszkaniu. Pomysł na tworzenie tych niezwykłych dzieł narodził się w 2007 r., gdy artysta korzystał z kilku lampek LED, by "otaczać" promieniami siebie i swoją żonę. Ambicja zmotywowała Janne do zwiększenia nakładu pracy i w tej chwili niemalże wszystkie obiekty i ludzie na zdjęciu emanują kolorami.

Praca nad pojedynczą fotografią była niezwykle ciężka. Twórca spędzał ponad pół godziny biegając jak szalony po całym pokoju. Aparat Sony Alpha DSLR-A200 ustawiony na długi czas naświetlania cierpliwie śledził ruchy Janne. Artysta chwali się, że zdjęcia nie były obrabiane w żaden sposób, a efekt jest osiągany w samym aparacie. W jego galerii znajdują się pliki RAW i JPEG obok siebie, aby zamknąć usta niedowiarkom.

Malowanie światłem nie jest nowością w świecie sztuki. Już Pablo Picasso uwielbiał bawić się długim czasem ekspozycji (co możecie podziwiać na zdjęciu poniżej). Jak grzyby po deszczu powstają strony internetowe poświęcone tej zjawiskowej formie fotografii, a coraz nowocześniejsza technika wpuszcza do tego świata także amatorów.

Pablo Picasso maluje byka
Pablo Picasso maluje byka

Kolejnym krokiem będzie nakręcenie krótkiego filmu poklatkowego, w którym otoczone światłem postacie przechodzą przez zmapowany pokój. Pierwsze próby zakończyły się sukcesem, choć proces jest niezwykle pracochłonny. Jak tylko pojawią się pierwsze próbki filmowe Janne, to na pewno Was o nich poinformuję. Tymczasem zapraszam do obejrzenia obecnych prac.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/AreYouReallyLost305773.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/77692852740f4784c7bfo305773.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/REMDream305773.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/MothersLove305773.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/EasyRider305773.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/LateNightShow305773.jpg)

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.