Komin, który chroni przed śmiercią. A przy okazji odzyska energię

Polscy naukowcy opracowali system kominowy chroniący przed zaczadzeniem. Rozwiązanie może uratować życie wielu osobom.

Polski naukowiec chce chronić przed zatruciem
Polski naukowiec chce chronić przed zatruciem
Źródło zdjęć: © GettyImages
Adam Bednarek

Statystyki są alarmujące. Tylko w samym województwie opolskim straż pożarna otrzymała 135 zgłoszeń dotyczących tlenku węgla i kolejne 43 zgłoszenia związane z zatruciem spalinami w ubiegłym sezonie grzewczym.

Innym zagrożeniem są pożary odkominowe, które zmusiły strażaków z Opola do prawie 500 interwencji w tym roku. A mówimy o samych okolicach Opola.

Właśnie dlatego problem zwrócił uwagę naukowca pracującego na Politechnice Opolskiej. Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, opracowany przez niego system zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców lokali ogrzewanych przy pomocy różnego rodzaju palenisk.

W opracowanym prototypie komina zastosowana została przestrzeń powietrza stanowiąca płaszcz na przewodzie spalinowym. Powietrze przepływające tym płaszczem odbiera ciepło, obniżając temperaturę nawet o 65 proc. w przypadku komina stalowego, który analizowałem. Płaszcz ten stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ulatnianiem się spalin do budynku w przypadku rozszczelnienia przewodu spalinowego.

Opracowany system nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo, ale też odzyskuje ciepło. O jakich oszczędnościach mówimy?

  • W przypadku komina stalowego, który badałem w ramach pracy doktorskiej, było to ponad 5 kW, co stanowiło 31 proc. - wyjaśnia dr. inż. Krzysztof Drożdżol.

Był to komin znajdujący się w najgorszej możliwej lokalizacji - na zewnątrz budynku, gdzie straty są największe.

  • W przypadku kominów ceramiczno-betonowych dotychczas było to około 5 proc. Wdrożenie najnowszych wyników realizowanych przeze mnie badań pozwoliło zwiększyć tą wartość do ponad 10 procent - dodaje.

Co ciekawe, projektem polskiego naukowca zainteresowani są… Skandynawowie. Prywatne firmy testowały rozwiązanie w Finlandii. Z jednej strony możemy być dumni, z drugiej to niepokojące, że tak ważny system najpierw chronić będzie mieszkańców innych państw.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.