Kompostowanie czy resomacja – wybierz zanim umrzesz

Strona głównaKompostowanie czy resomacja – wybierz zanim umrzesz
15.07.2010 11:01
cmentarz
cmentarz
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

… bo, kiedy nadejdzie TEN czas, bliscy wyprawią Ci pochówek, jak się patrzy.

Teraz masz więcej opcji do wyboru; w tym warianty  eko-.

… bo, kiedy nadejdzie TEN czas, bliscy wyprawią Ci pochówek, jak się patrzy.

Teraz masz więcej opcji do wyboru; w tym warianty  eko-.

Pierwotnie można było wybierać między zwyczajnym pochówkiem – tyle że w ekologicznej trumnie, a kremacją – minusem procesu jest wytworzenie całkiem sporej ilości dwutlenku węgla w procesie spalania ciała (ok. 200 kg na jedno ciało).

Opcje nowe i zdecydowanie bardziej eko- to kompostowane albo resomacja.

Na czym polega kompostowanie, zapewne wiecie. W przypadku kompostowania ciał ludzkich istotne jest, że w procesie tym nie używa się środków do balsamowania ciała, które później mogłyby zanieczyszczać glebę i wody. Kompostowanie ludzkich zwłok przypominałoby rozkład szczątków roślinnych i zwierzęcych. Niestety, produktem ubocznym technologii jest wyjątkowo nieprzyjemny zapach.

Resomacja wydaje się być zatem, metodą z najmniejszą ilością wad. Proces ten polega na traktowaniu ciał substancjami żrącymi oraz wysokim ciśnieniem. Trumna z jedwabiu z ciałem w środku wjeżdża do specjalnej komory i tam jest traktowana silnym wodorotlenkiem, potasu pod ciśnieniem 10 barów. W ciągu dwóch – trzech godzin po człowieku pozostaje tylko kupka kości, które mogą być włożone do urny.

Źródło: Gizmag

Udostępnij:
Komentarze (1)