Komputer, który rozpoznaje sarkazm

Współczesne komputery wyposażane są w programy i aplikacje, które czynią niemal cuda. Najnowszym pomysłem naukowców jest program, który pozwala Sztucznej Inteligencji wykryć... sarkazm. Jak to działa?

Komputer, który rozpoznaje sarkazm
Henryk Tur

31.05.2010 | aktual.: 06.02.2020 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest sarkazm?

Sarkazm to złośliwy i pesymistyczny sposób wyrażania się o rzeczywistości. Jest to spotęgowana ironia, używana przeważnie w celu skrytykowania kogoś lub czegoś.

Współczesne komputery wyposażane są w programy i aplikacje, które czynią niemal cuda. Najnowszym pomysłem naukowców jest program, który pozwala Sztucznej Inteligencji wykryć... sarkazm. Jak to działa?

Informatycy z Izraela pod wodzą Ari Rappoporta (Uniwersytet Hebrajski, Jerozolima) napisali program, w którym na podstawie słów kluczowych komputer rozpoznaje zwroty i wyrażenia wyrażające sarkazm. Pomogły też algorytmy, które pozwalają maszynie odróżniać emocje pozytywne i negatywne. Wielu ochotników wspomogło prace, oceniając różne zdanie pod kątem zawartej w nich ironii.

Mimo kilku udanych prób rozpoznania sarkazmu przez komputer, wszystko wskazuje na to, że jak na razie długa droga do sukcesu. Jak bowiem na temat sarkazmu słusznie zauważył Rappoport:

W wielu przypadkach nawet ludzie mają kłopot z jego wykryciem

Cóż, myślę jednak, ze prace powinny zostać wstrzymane. Najpierw komputery będą sarkastyczne, potem zaczną otwarcie pyskować na właścicieli, a na końcu będą robiły same, co tylko zechcą. Na co nam to?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.