Koniec ze stłuczonym ekranem? Uczeni pracują nad nowym rozwiązaniem

Wielu użytkowników smartfonów doświadczyło z pewnością sytuacji, gdy po upadku urządzenia pojawiły się pęknięcia na jego wyświetlaczu. Aby temu zaradzić, naukowcy szukają sposobu na stworzenie ekranu, który będzie się sam naprawiał po stłuczeniu.

Koniec ze stłuczonym ekranem? Uczeni pracują nad nowym rozwiązaniem
Źródło zdjęć: © East News/age easyfotostock
Adam Gaafar

21.10.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:43

Jak podaje serwis Azo Nano, naukowcy z kanadyjskiej grupy Concordia OH bada możliwości "samouzdrawiania" telefonu komórkowego. Autorzy projektu już na wstępie zaznaczają jednak, że nie jest to łatwe zadanie.

Jedną z głównych trudności w tego typu projektach jest zachowanie równowagi pomiędzy właściwościami mechanicznymi i samoregenerującymi – mówi jeden z badaczy, Twinkal Patel z Concordia University w Montrealu. Jednocześnie wskazuje, że chociaż nie jest to pierwsza próba stworzenia tego typu wyświetlacza, to ich badanie wyróżnia się na tle innych tym, że centralne miejsce zajmuje tutaj założenie, iż proces regeneracji będzie odbywał się w temperaturze pokojowej.

Obiecujące wyniki testów

Naszym celem jest nie narażać na szwank wytrzymałości sieci, przy jednoczesnym dodaniu dynamicznej zdolności do samoleczenia pęknięć i rys. Koncentrujemy się na całkowitej naprawie pęknięć już w temperaturze pokojowej. Ta funkcja odróżnia nasze badania od innych – mówi Patel.

Grupa badawcza stworzyła już w tym celu specjalne polimerowe sieci. Uczeni zapewniają, że opracowane materiały wykazały dotąd obiecujące wyniki w temperaturze pokojowej. Te materiały mogą szybko naprawiać uszkodzenia i pęknięcia dzięki mechanizmowi samonaprawy . W rezultacie oznaczają dla konsumentów oszczędność czasu i pieniędzy; wydłużają także żywotność materiału oraz zmniejszają jego wpływ na środowisko naturalne – podkreśla Patel. Wyniki badania opublikowano na łamach ACS Nano.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.