Koniec ze stłuczonym ekranem? Uczeni pracują nad nowym rozwiązaniem

Koniec ze stłuczonym ekranem? Uczeni pracują nad nowym rozwiązaniem

Koniec ze stłuczonym ekranem? Uczeni pracują nad nowym rozwiązaniem
Źródło zdjęć: © East News/age easyfotostock
Adam Gaafar
21.10.2021 17:57, aktualizacja: 08.03.2022 13:43

Wielu użytkowników smartfonów doświadczyło z pewnością sytuacji, gdy po upadku urządzenia pojawiły się pęknięcia na jego wyświetlaczu. Aby temu zaradzić, naukowcy szukają sposobu na stworzenie ekranu, który będzie się sam naprawiał po stłuczeniu.

Jak podaje serwis Azo Nano, naukowcy z kanadyjskiej grupy Concordia OH bada możliwości "samouzdrawiania" telefonu komórkowego. Autorzy projektu już na wstępie zaznaczają jednak, że nie jest to łatwe zadanie.

Jedną z głównych trudności w tego typu projektach jest zachowanie równowagi pomiędzy właściwościami mechanicznymi i samoregenerującymi – mówi jeden z badaczy, Twinkal Patel z Concordia University w Montrealu. Jednocześnie wskazuje, że chociaż nie jest to pierwsza próba stworzenia tego typu wyświetlacza, to ich badanie wyróżnia się na tle innych tym, że centralne miejsce zajmuje tutaj założenie, iż proces regeneracji będzie odbywał się w temperaturze pokojowej.

Obiecujące wyniki testów

Naszym celem jest nie narażać na szwank wytrzymałości sieci, przy jednoczesnym dodaniu dynamicznej zdolności do samoleczenia pęknięć i rys. Koncentrujemy się na całkowitej naprawie pęknięć już w temperaturze pokojowej. Ta funkcja odróżnia nasze badania od innych – mówi Patel.

Grupa badawcza stworzyła już w tym celu specjalne polimerowe sieci. Uczeni zapewniają, że opracowane materiały wykazały dotąd obiecujące wyniki w temperaturze pokojowej. Te materiały mogą szybko naprawiać uszkodzenia i pęknięcia dzięki mechanizmowi samonaprawy . W rezultacie oznaczają dla konsumentów oszczędność czasu i pieniędzy; wydłużają także żywotność materiału oraz zmniejszają jego wpływ na środowisko naturalne – podkreśla Patel. Wyniki badania opublikowano na łamach ACS Nano.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)