Kontroluj świat ruchem dłoni. BearTek – rękawica z Bluetoothem
Elektroniczne gadżety, które do tej pory nosiliśmy w kieszeniach czy plecakach coraz częściej stają się elementami naszego ubioru. Do okularów, smartwatchy czy kasków z wyświetlaczami dołączyło kolejne, interesujące akcesorium - rękawica BearTek. Co potrafi?
09.11.2013 | aktual.: 10.03.2022 11:46
Elektroniczne gadżety, które do tej pory nosiliśmy w kieszeniach czy plecakach coraz częściej stają się elementami naszego ubioru. Do okularów, smartwatchy czy kasków z wyświetlaczami dołączyło kolejne, interesujące akcesorium - rękawica BearTek. Co potrafi?
Korzystanie z dotykowego smartfona w zimie z reguły nie należy do przyjemności. Choć producenci usiłują rozwiązać ten problem m.in. dzięki technologii super sensitive touch, to aby wygodnie korzystać z telefonu musimy zazwyczaj pozbyć się rękawic.
Być może już niedługo nie będziemy mieli takich problemów. Na ratunek wszystkim, marznącym w dłonie przyszedł pewien motocyklista, który postanowił rozwiązać problem bezpiecznej obsługi telefonu i kamery podczas jazdy na motocyklu.
Zaprojektowana przez niego rękawica ma wbudowany moduł Bluetooth, a na bocznej powierzchni oraz na końcach palców przyciski. Dzięki temu łącząc kciuk w odpowiednim miejscu z jednym z trzech palców możemy kontrolować kamerę i podstawowe funkcje telefonu, jak odbieranie połączeń czy obsługę odtwarzacza muzyki – w tym przypadku konieczne jest skorzystanie z zestawu słuchawkowego.
BearTek Gloves - Smartphone and Action Camera control at your fingertip
Dzięki takiemu rozwiązaniu motocyklista może bezpiecznie obsługiwać telefon, bez konieczności wyciągania go z kieszeni i odrywania rąk od kierownicy. Zdaniem twórcy rękawicy jest to nie tylko wygodne, ale co nie mniej istotne – pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
Z zalet BearTek skorzystają jednak nie tylko wielbiciele dwóch kółek. Choć rękawicę zaprojektowano z myślą o motocyklistach, a jej droższe, motocyklowe wydanie ma specjalne ochronne wstawki w newralgicznych miejscach, to powstały już kolejne wersje.
Zaprojektowano m.in. specjalną, wzmacnianą i wodoodporną rękawicę dla snowboardzistów i zwykłą, ocieplaną dla całej reszty użytkowników, którzy nie mają zamiaru marznąć w dłonie podczas korzystania z telefonu.
Co istotne, moduły łączności można wymieniać zastępując np. Bluetooth modułem WiFi, pozwalającym m.in. na kontrolowanie kamery GoPro. Poza kamerą, rękawica pozwala na razie obsługiwać tylko telefony Apple’a, jednak producent zapewnia, że trwają prace nad umożliwieniem obsługi smartfonów z Androidem.
Co istotne, podobne projekty pojawiły się na rynku już wcześniej. Najprostszym z nich wydają się rękawice Agloves, które nie zapewniają wprawdzie zdalnej kontroli nad telefonami, ale dzięki mikroskopijnym niciom srebra dają możliwość swobodnego obsługiwania ekranów pojemnościowych.
Znacznie ciekawszym rozwiązaniem wydają mi się opisywane przed rokiem rękawiczki Hi-Call z wbudowanym Bluetoothem oraz głośnikiem i mikrofonem, umieszczonymi na końcach palców, dzięki czemu można było rozmawiać po prostu przykładając odpowiednio złożoną dłoń do twarzy.
W porównaniu z nimi BearTek wydaje mi się najbardziej dojrzałym rozwiązaniem – nie usiłuje zastępować – jak Hi-Call – podzespołów telefonu, ale po prostu daje nam możliwość kontrolowania go za pomocą ruchów palców, co wydaje się najwygodniejszym z zaproponowanych dotychczas rozwiązań.
Warto w tym miejscu zastanowić się, jakie możliwości da zastosowanie podobnego rozwiązania np. z Google Glass – zamiast rozmawiać ze swoimi okularami czy unosić dłoń, by obsługiwać je za pomocą touchpada, wiele funkcji można byłoby obsłużyć wygodniej i dyskretniej wyłącznie za pomocą ruchów palców.
Przypuszczam, że gdy Google Glass i konkurencyjne rozwiązania zadomowią się na rynku, czeka nas również wysyp różnych kontrolerów, usprawniających ich obsługę. I użytkową elektronikę coraz częściej będziemy po prostu nosić na, a nie – jak dotychczas – przy sobie.