Kopalnie magazynami energii. Plan na wykorzystanie infrastruktury

Kopalnia
Kopalnia
Źródło zdjęć: © YouTube ITG KOMAG

14.10.2021 14:10, aktual.: 08.03.2022 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Instytut Techniki Górniczej KOMAG proponuje zbudowanie magazynów energii na terenie zlikwidowanych śląskich kopalń. Gotowa już infrastruktura może posłużyć w celu rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Sukces programu Mój Prąd jest niepodważalny. Jak czytamy w materiałach udostępnionych przez PAP, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, profesor Dariusz Prostański, zachęca do inwestowania w odnawialne źródła energii. Jednak aby były one dla nas korzystne, potrzebne są magazyny energii, najlepiej takie, które nie powodują emisji będących obciążeniem dla środowiska.

- Znaleźliśmy 34 obszary, po zlikwidowanych kopalniach, które możemy zamienić na magazyny. Są położone w centrach miast, zawsze koło osiedli. Do czego mogą służyć? Na przykład do zasilania autobusów elektrycznych, których tabor jest coraz większy. Tę energię możemy oddawać przez szybkie ładowarki - mówił podczas Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH prof. Prostański.

Zamknięte kopalnie mogą być wykorzystane do magazynowania energii w technologii grawitacyjnej. Woda będzie wykorzystywana do opuszczania obciążnika z wodą w szybie. Energia może zostać oddana wtedy, gdy pojawi się duże zapotrzebowanie. Wybrano cztery miejsca, które można zagospodarować. Są to szyby w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Zabrzu.

- Obecnie KOMAG prowadzi prace studyjne, a w konsekwencji tego opracowany zostanie model biznesowy funkcjonowania magazynu energii - powiedział prof. Dariusz Prostański.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)