Korzystaj z Wikipedii w trybie offline

Google i Wikipedia - właściwie tylko tyle potrzeba, aby być wszechwiedzącym ekspertem w niemal każdej dziedzinie. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie mamy do dyspozycji Internetu. O ile zapisanie całej zawartości stron zindeksowanych przez Google mogłoby być "trochę" kłopotliwe, to w przypadku Wikipedii sprawa jest całkiem prosta.

wikipedia offline
wikipedia offline
Paweł Cebula

Google i Wikipedia - właściwie tylko tyle potrzeba, aby być wszechwiedzącym ekspertem w niemal każdej dziedzinie. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie mamy do dyspozycji Internetu. O ile zapisanie całej zawartości stron zindeksowanych przez Google mogłoby być "trochę" kłopotliwe, to w przypadku Wikipedii sprawa jest całkiem prosta.

Z wielu różnych powodów możemy chcieć zapisać zawartość artykułów pochodzących z Wikipedii bezpośrednio na nasz dysk twardy. Dzięki temu będziemy mieć stały dostęp do pełnej bazy artykułów nawet w sytuacji, gdy aktualnie nie będziemy dysponować połączeniem z Internetem.

Sposobów na zapisanie Wikipedii na dysku twardym naszego komputera jest bardzo wiele - jedne z nich są proste, inne wymagają pewnych kombinacji. Jedną z najciekawszych propozycji jest skorzystanie z możliwości programu o nazwie Okawix. Jakie są jego największe atuty względem konkurencji?

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/12/Okawixsystem.png)

Okawix jest darmową aplikacją, która funkcjonuje pod kontrolą trzech najpopularniejszych platform, jakimi są: Windows, Mac OS X i Linux. Można więc powiedzieć, że program ten przeznaczony jest niemal dla wszystkich. Co bardzo istotne - oferuje on GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika, dzięki czemu mniej zaawansowani użytkownicy również poradzą sobie z jego obsługą.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/Wikipediawybórjęzyka.png)

Aplikacja ta pozwala na pobranie dowolnej - z 253 - wersji językowej Wikipedii. Najbardziej nas interesująca polska wersja językowa zajmuje ok. 800 MB, ale jeżeli zależy nam na obrazkach, to musimy przygotować się na pobranie blisko pięciokrotnie większej ilości danych. Okawix po wybraniu wersji językowej zaproponuje nam również możliwość pobrania Wiki Książki, Wiki Newsy, Wiki Cytaty i innych usług - wszystko w zależności od języka.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/pozostałeusługiWikimedia.png)

Do obsługi Wikipedii w trybie offline potrzebować będziemy aplikacji Okawix. Umożliwi nam on bardzo sprawne przeglądanie, wyszukiwanie i zarządzanie zawartością pobranego archiwum artykułów i obrazków. Program pozwala na przeglądanie historii wyświetlanych artykułów, a także drukowanie ich.

Źródło: gHacks.net

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.