Kosmiczne znalezisko na brzegu jeziora

Tajemniczy przedmiot od dłuższego czasu znajdował się pod powierzchnią wody jednego z teksańskich jezior. Dopiero niedawna susza i spowodowane nią obniżenie poziomu wód ujawniły to niecodzienne znalezisko. Co to takiego?

Kosmiczne znalezisko na brzegu jeziora
Grzegorz Nowak

Tajemniczy przedmiot od dłuższego czasu znajdował się pod powierzchnią wody jednego z teksańskich jezior. Dopiero niedawna susza i spowodowane nią obniżenie poziomu wód ujawniły to niecodzienne znalezisko. Co to takiego?

Żeby wyjaśnić pochodzenie intrygującego przedmiotu, trzeba się cofnąć do 1 lutego 2003 roku. Ci, którzy pamiętają ten dzień, wiedzą, że był on jednym z najsmutniejszych w historii podboju kosmosu. Prom kosmiczny Columbia podczas powrotu ze swojej misji na orbicie został zniszczony podczas wejścia do atmosfery. Zginęło wtedy 7 astronautów, a loty wahadłowców zawieszono na kolejne dwa lata.

Szczątki zniszczonego orbitera spadły na ziemię, odnajdywano je na ogromnym obszarze - od północnego Teksasu aż po Luizjanę. Większość z nich NASA odzyskała tuż po katastrofie, jednak niemożliwe było znalezienie wszystkich fragmentów statku kosmicznego. Z powodu niedawnej suszy wody jeziora położonego nieopodal miasta Nacogdoches we wschodnim Teksasie opadły, odsłaniając fragment Columbii.

Wyglądający jak stłuczone jajo, mający nieco ponad metr średnicy element jest tak naprawdę częścią systemu odpowiadającego za zarządzanie energią i wodą w czasie misji. NASA pracuje teraz nad odzyskaniem odnalezionego elementu wraku.

W 2003 roku, tuż po katastrofie, w tym rejonie zbierano resztki promu, więc nikogo nie powinno dziwić, że są jeszcze pozostałości. Miejscowe władze już powiadomiły mieszkańców, że znalezisko jest własnością rządową i jakakolwiek próba zagarnięcia go jest karalna. Tego typu przypadki zdarzały się w 2003 roku - niejednokrotnie resztki statku odnajdywano na prywatnych posesjach.

Źródło: geekosystem.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.