Kosztowny pożar turbiny wiatrowej w Wielkopolsce. Z dymem poszły 2 miliony złotych

Pożary turbin wiatrowych to rzadkie wydarzenia. Jak wszystkie instalacje służące produkcji energii elektrycznej, mogą jednak zapłonąć. Dlaczego stało się tak sobotniej nocy w Wielkopolsce?

Płonąca turbina wiatrowa. 18/02/2023
Płonąca turbina wiatrowa. 18/02/2023
Źródło zdjęć: © OSP Dobra

19.02.2023 | aktual.: 19.02.2023 16:41

Jak przebiegał pożar turbiny wiatrowej?

Zgłoszenie o płonącej turbinie wiatrowej wpłynęło do Państwowej Straży Pożarnej w Turku 18.lutego 2023 r. w kilka minut po północy. Dotyczyło miejscowości Dąbrowa (gmina Dobra, woj. wielkopolskie), która tej nocy doświadczyła potężnej wichury. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali płonący szczyt turbiny oraz pożar terenu wokół niej. Wywołała go uszkodzona przez ogień gondola, która spadła na ziemię i tam się dopalała.

Pożoga doszczętnie zniszczyła turbinę oraz pozostałe elementy konstrukcyjne wiatraka. Działania strażaków oraz wezwanego na miejsce Pogotowia Energetycznego trwały około pięciu godzin. Udało się opanować pożar i ograniczyć straty materialne. Wynoszą one jednak około 2 mln złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego turbina wiatrowa spłonęła?

Określenie szczegółowych przyczyn pożaru będzie wymagało oceny specjalistów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas nocnej wichury nie zadziałał mechanizm blokujący obroty wirnika. Silny wiatr, przekraczający 100 km/h powinien spowodować uruchomienie hamulca i zaprzestanie pracy turbiny wiatrowej. Tym razem tak się nie stało i rozpędzone skrzydła wiatraka transmitowały energię do wirnika i generatora. Obecne na miejscu służby oceniają, że nadmierne obciążenie doprowadziło do samozapłonu wewnątrz gondoli i pożaru całej konstrukcji.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Gadżetomanii

energetykaenergia ozefarmy wiatrowe w polsce
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.