Kropelka 2015 – polski samochód przejedzie 1000 km na 1 litrze paliwa

Jakie są granice efektywności silników spalinowych? Samochód, skonstruowany przez zespół z Politechniki Warszawskiej, potrzebuje tylko litra paliwa na pokonanie 659 kilometrów. To jednak dopiero początek – przed jego konstruktorami ambitny cel: 1000 kilometrów na jednym litrze!

Kropelka 2015 – polski samochód przejedzie 1000 km na 1 litrze paliwa
Łukasz Michalik

09.05.2015 | aktual.: 09.05.2015 20:02

Ekstremalny ecodriving

Ile spala oszczędny samochód? Ekonomiczna jazda, dobry stan techniczny i odpowiednie warunki na drodze pozwalają na zejście poniżej czterech litrów na 100 kilometrów, jednak nie jest to kres możliwości inżynierów. Dwa lata temu, po ponad dekadzie prac rozwojowych i ujawnianiu kolejnych modeli koncepcyjnych, Volkswagen zaprezentował dwuosobową hybrydę XL1, spalającą zaledwie 0,9 litra oleju napędowego na 100 kilometrów.

Volkswagen XL1
Volkswagen XL1

To mało? Dla większości kierowców zapewne tak, ale nie dla uczestników konkursu Shell Eco–marathon, którego celem jest wyłonienie najbardziej efektywnego energetycznie pojazdu.

Kropelka – superoszczędny samochód z Polski

Prace nad takim pojazdem trwają również w Polsce – zespól Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) z Politechniki Warszawskiej od niemal dekady buduje i z roku na rok udoskonala superekonomiczne pojazdy, z których jeden – Kropelka – w 2012 roku ustanowił rekord Polski, przejeżdżając na litrze paliwa 659 kilometrów.

Na tym nie kończą się ambicje konstruktorów ze SKAP-u, którzy w tym roku, wraz z udoskonalonym samochodem Kropelka 2015, wezmą udział w kolejnej edycji rozgrywanego w Holandii konkursu Shell Eco–marathon i planują, że ich pojazd zdoła przejechać na jednym litrze paliwa a 1000 kilometrów!

Sam projekt rozpoczął się dwa lata temu – większa część tego czasu była to faza koncepcyjna, czyli zbieranie pomysłów, szukanie optymalnych rozwiązań oraz projektowanie pojazdu i podzespołów. Pojazd wykonywany jest z kompozytu węglowego, dzięki czemu udało nam się zdecydowanie ograniczyć masę poszycia. Pozostałe elementy, które przyczynią się do naszego rekordowego wyniku, to opływowy kształt Kropelki oraz samodzielnie zaprojektowany silnik.

Crowdfunding pomaga dopracować Kropelkę

Co istotne, część środków potrzebnych na rozwój i dopracowanie projektu, udało się pozyskać dzięki crowdfundingowi i platformie Internest. Zakładany cel – 10 tys. złotych – przekroczono o 47 proc.!

SKAP Kropelka 2015 - Interne.st

Z czego wynika tak niskie spalanie? Twórcy Kropelki skupili się na kilku aspektach pojazdu. Jednym z nich jest minimalizacja masy, którą udało się uzyskać dzięki zastosowaniu ultralekkiego nadwozia, ważącego około 3 kilogramy. Kolejnym jest ograniczenie oporów aerodynamicznych, odpowiadających w przypadku Kropelki za około 40 proc. spalania.

SKAP - Budowa poszycia pojazdu Kropelka 2015 (Making of the new vehicle body)

Sercem pojazdu jest wyjątkowy silnik. W poprzednim modelu, który ustanowił rekord polski, znalazł się seryjny silnik Honda GX25 z kosy spalinowej, który poddano różnym modyfikacjom. Mimo starań konstruktorów, nie było to jednak idealne rozwiązanie – seryjny silnik wykonano z uwzględnieniem niskich kosztów wykonania i łatwości serwisowania, co w przypadku pojazdu, którego celem było ustanowienie rekordu, oznaczało kompromisy, pogarszające osiągi.

Fot. Internest
Fot. Internest

Własny silnik przyniesie sukces?

Dlatego twórcy Kropelki postanowili zbudować od podstaw własny silnik. Czterosuwowy, jednocylindrowy i chłodzony powietrzem motor ma pojemność 58 cm3 i jest zasilany etanolem, osiągając 1,02 KM przy 3200 obrotach na minutę. W czasie prac koncepcyjnych przyjęto dość niecodzienne założenia:

Podczas badań oszacowano, że do utrzymania stałej prędkości 30 km/h pojazd potrzebuje 100-150 W ciągłej mocy. Silnik o tak małej mocy cechowałby się stosunkowo niską sprawnością, dlatego przyjęto strategię polegającą na okresowym osiąganiu optymalnej szybkości, a następnie wyłączaniu silnika i dalszej jeździe rozpędem. Dodatkowo, spory zapas mocy ułatwi przyspieszanie, ale również pomoże pokonać możliwe nachylenie terenu i zmienny wiatr na torze.

Fot. Skappw.pl
Fot. Skappw.pl

O tym, jak Kropelka 2015 poradzi sobie w czasie zawodów, przekonamy się już niebawem. Tegoroczna edycja Shell Eco–marathon odbędzie się w Rotterdamie 21 – 24 maja. Powodzenia, Kropelko!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.