Kryptowaluty zamiast węgla. "Maszyna do drukowania pieniędzy"

W Kentucky powstaje nietypowa inwestycja. Jedno z przedsiębiorstw chce przerobić zakład przeróbki węgla na kopalnię kryptowalut. Nazywają ten obiekt maszynką do drukowania pieniędzy.

Bitcoin, kryptowaluty
Bitcoin, kryptowaluty
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

17.03.2022 10:49

Reuters poinformował o nietypowej inwestycji, która powstaje w miejscowości Belfry w stanie Kentucky. Warren Rogers, szef strategii firmy Blockware Solutions, stwierdził, że ich celem jest "cyfryzacja węgla". Chodzi o przerobienie opuszczonego zakładu przeróbki węgla na kopalnie kryptowalut.

Wspomniany obiekt w przeszłości służył do przygotowywania setek ton węgla każdego dnia. Teraz będzie miał całkiem inne zadanie. Będą tu kopane kryptowaluty, a dokładniej bitcoin. Rogers uważa, że przebudowywany właśnie zakład będzie dla niego maszyną do drukowania pieniędzy. I jeśli jego kalkulacje są prawdziwe, ma rację.

Okazuje się bowiem, że odnawiana właśnie fabryka ma być w stanie wykopać w ciągu dnia około 3 bitcoinów, które są warte około 120 tysięcy dolarów, czyli ponad 500 tysięcy złotych. Problemem jest tylko duże zużycie energii elektrycznej, które może wiązać się ze zużywaniem paliw kopalnych, które emitują wiele zanieczyszczeń.

Reuters zwraca też uwagę na tworzenie nowych miejsc pracy przez biznes związany z kryptowalutami. Okazuje się, że pod tym względem może nie być zbyt optymistycznie, choć warunki zatrudnienia w powstającej kopalni bitcoinów wydają się być zadowalające.

Do obsługi wspomnianej inwestycji ma być potrzebnych od pięciu do dziesięciu pracowników pracujących na pełen etat. Dla porównania pojedyncza kopalnia węgla w Kentucky w 2016 roku zatrudniała 6 tys. osób. Warunki zatrudnienia nie są jednak złe. Rogers poinformował, że pracownicy będą mogli liczyć na zarobki na poziomie 23 dolarów na godzinę, czyli blisko trzykrotnie większych niż minimalna stawka godzinowa.

Kentucky chce zapraszać do siebie entuzjastów kryptowalut, wykorzystując do tego ulgi podatkowe. Pomysł ten spotyka się z przeciwnikami, między innymi w postaci ekologów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.