Kultowy program do wymiany plików znika z Sieci

Firma Lime Wire LLC wycofała z Sieci swój program do wymiany plików – LimeWire. Stało się tak w wyniku decyzji sądu. Wyrok może okazać się precedensem dla sieci P2P, w tym BitTorrenta.

Pirat (Fot. Flickr/DeusXFlorida/Lic. CC by)
Pirat (Fot. Flickr/DeusXFlorida/Lic. CC by)
Mariusz Kosakowski

Firma Lime Wire LLC wycofała z Sieci swój program do wymiany plików – LimeWire. Stało się tak w wyniku decyzji sądu. Wyrok może okazać się precedensem dla sieci P2P, w tym BitTorrenta.

Kilka miesięcy temu Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego (RIAA) zwróciło się do sądu w Nowym Jorku z wnioskiem o likwidację LimeWire, popularnego programu umożliwiającego wymianę plików.

Wytwórnie muzyczne twierdzą, że twórcy programu odpowiadają za miliardowe straty w przemyśle muzycznym. RIAA uznaje program za jedno z największych zagrożeń dla branży rozrywkowej.

Sędzia przychylił się do wniosku. W ogłaszanym wyroku stwierdził, że LimeWire zachęcało do łamania prawa. Wskazano na model biznesowy LimeWire, podobny do Napstera, który polegał na czerpaniu korzyści z naruszania prawa autorskiego.

Użytkownicy, którzy mieli ochotę na przetestowanie LimeWire, mocno się spóźnili. W wyniku wyroku sądu nie można korzystać z tej aplikacji. Zakaz obejmuje udostępnianie, przysyłanie i ściąganie plików.

Wyrok może raz na zawsze zmienić reguły gry w sieciach P2P. LimeWire był najpopularniejszym programem do wymiany plików. Miał rynkowe udziały na poziomie 37% (uTorrent tylko 14%).

Zniknięcie LimeWire z Sieci oznacza, że miliony jego dotychczasowych użytkowników będą musiały znaleźć sobie nowe programy. Najprawdopodobniej schedę po LimeWire przejmie BitTorrent.

Z drugiej strony BitTorrent też nie może spać spokojnie. A to za sprawą zapisu w wyroku mówiącym o możliwym zakazie używania „podobnego oprogramowania” do LimeWire. Czyżby dni torrentów były więc policzone?

Źródło: TorrentFreak

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.