Ładowarki indukcyjne – do tych urządzeń nie potrzeba kabla

O wiele wygodniejsze od standardowych ładowarek sieciowych do smartfonów są ładowarki indukcyjne. Powód? Telefon łączy się z ładowarką indukcyjną bezprzewodowo, dzięki czemu nie trzeba odpinać kabla, gdy np. ktoś dzwoni. Co warto wiedzieć o ładowarkach indukcyjnych i które modele są warte zakupu?

Ładowarka indukcyjna powinna mieć antypoślizgową powierzchnię
Ładowarka indukcyjna powinna mieć antypoślizgową powierzchnię
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/djedzura
Tomasz Karkuć

Co to jest ładowarka indukcyjna?

Zacznijmy od teorii. Ładowarka indukcyjna jest niezbyt dużym urządzeniem, które umożliwia zasilenie baterii telefonu komórkowego (ewentualnie tabletu) bez użycia kabla. Ładowarki indukcyjne łączą się z urządzeniami mobilnymi dzięki tzw. standardowi QI, który umożliwia swobodny przepływ energii w technologii bezprzewodowej. Żeby naładować telefon lub inne urządzenie, trzeba je tylko położyć na ładowarce indukcyjnej lub w jej pobliżu.

Na dobry początek polecamy tę niedrogą ładowarkę indukcyjną:

Jaką wybrać ładowarkę indukcyjną?

Praktycznie każda ładowarka indukcyjna jest urządzeniem dedykowanym do konkretnego modelu smartfona. Mimo to niektóre z tych gadżetów można nazwać uniwersalnymi ładowarkami indukcyjnymi. Powód? Do części ładowarek indukcyjnych dołączane są specjalne nakładki na smartfona. Zwykle są one wyposażone w cewkę indukcyjną, dzięki której smartfon staje się kompatybilny z ładowarką.

Ta ładowarka indukcyjna współpracuje z wieloma modelami smartfonów:

Warto pamiętać, że ładowarka indukcyjna może też służyć jako wielofunkcyjna podkładka do telefonu. Do tego celu najlepsze będą antypoślizgowe ładowarki indukcyjne, których powierzchnia jest chropowata lub pokryta specjalnym materiałem. Ciekawymi produktami są ładowarki indukcyjne z magnesem, który zapewnia smartfonowi przyczepność. Dzięki temu rozwiązaniu telefon nie spadnie na podłogę.

W jednym ze sklepów trafiliśmy na ładowarkę indukcyjną, która świetnie sprawdzi się jako podkładka:

Wybór ładowarki indukcyjnej powinien też zależeć od jej rozmiarów, a konkretnie od wielkości tzw. powierzchni aktywnej. To wydzielona część każdej ładowarki indukcyjnej, pod którą znajduje się mechanizm odpowiedzialny za bezprzewodowe ładowanie. Idealnie, jeśli powierzchnia aktywna ładowarki indukcyjnej jest duża i zarazem stanowi jak największą część całej obudowy, bo taka zależność oznacza skuteczne zasilanie baterii i w miarę kompaktowe rozmiary urządzenia.

Ten model ładowarki indukcyjnej jest bardzo wydajny:

Zastosowanie ładowarek indukcyjnych

W większości przypadków ładowarki indukcyjne są wykorzystywane w domach i biurach, ale mimo technologii bezprzewodowej nie uchodzą za urządzenia mobilne. Kierowców, którzy wiele godzin spędzają za kółkiem, mogą jednak zainteresować samochodowe ładowarki indukcyjne. Ich działanie wygląda tak samo jak w przypadku standardowych urządzeń, tyle że są one wyposażone w uchwyt, który najczęściej mocuje się do kratki wentylacyjnej auta. Ponadto ten rodzaj ładowarek indukcyjnych zwykle posiada magnes, który stabilizuje telefon.

W samochodzie na pewno sprawdzi się ta indukcyjna ładowarka:

Design ładowarek indukcyjnych

Jeśli w produktach liczą się dla was nawet najdrobniejsze detale, możecie też zwracać uwagę na wykonanie ładowarek indukcyjnych. Mamy na myśli materiał, jakiego użyto do ich produkcji, ale przede wszystkim design ładowarek indukcyjnych. W zasadzie każde z tych urządzeń wygląda bardzo nowocześnie, ale może mieć różny kształt – zwykle kolisty, ale czasem też prostokątny lub kwadratowy. Poza tym niektóre ładowarki indukcyjne są tak skonstruowane, że mogą zasilać baterię telefonu zarówno w pozycji pionowej, jak i horyzontalnej.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.