Ładowarki ukryte w jezdni? W Japonii mają na to lepszy pomysł

Ładowarki ukryte w jezdni? W Japonii mają na to lepszy pomysł

Sygnalizacja świetlna
Sygnalizacja świetlna
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik
21.10.2023 16:05, aktualizacja: 24.10.2023 13:35

Zespół japońskich naukowców opracował innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu poprawić doświadczenia kierowców podczas oczekiwania na zmianę świateł na skrzyżowaniach. Ich pomysł polega na wykorzystaniu tego czasu na ładowanie akumulatorów w samochodach elektrycznych.

Aby to zrealizować, japońscy naukowcy postanowili wyposażyć jezdnie w okolicach skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w cewki. Te są w stanie ładować akumulatory zainstalowane w samochodach elektrycznych i hybrydowych. Ich aktywacja następuje po wykryciu wolno jadącego auta. Kluczowe pytanie, które pojawia się w kontekście tego projektu, dotyczy trwałości i wydajności takiego systemu.

Stoisz minutę, jedziesz 6 km dłużej

Założenia napawają optymizmem. Naukowcy są przekonani, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wyliczyli mianowicie, że zaledwie 10-sekundowe ładowanie przy użyciu cewek osadzonych w jezdni pozwala wydłużyć zasięg samochodu o około 1 km. Tak więc, minutowy postój na czerwonym świetle zapewnia dodatkowe 6 km jazdy.

Eksperyment związany z tym projektem rozpoczął się w październiku 2023 r. i potrwa do marca 2024 r. Jest prowadzony w Kashiwa-no-ha, znanym jako "inteligentne miasto", położonym niedaleko stolicy Japonii. Za jego realizację odpowiadają naukowcy z uniwersytetów w Tokio i Chiba, a także przedstawiciele dziewięciu firm (między innymi Bridgestone, NSK i Denso).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe podejście do starej koncepcji

Choć koncepcja umieszczania systemów ładowania bezpośrednio w nawierzchni drogi nie jest zupełnie nowa, to jednak wiąże się z nią wiele potencjalnych problemów. Dlatego japońscy naukowcy postanowili podejść do tematu w nieco inny sposób, skupiając się na zmniejszeniu skali projektu, ale jednocześnie na optymalizacji korzyści.

Testy pokażą jaki potencjał drzemie w tym rozwiązaniu. Niewykluczone jednak, że gdyby taki system został zainstalowany na wszystkich skrzyżowaniach ze światłami, kierowcy podróżujący głównie po mieście rzeczywiście mogliby odczuć korzyści.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)