Łańcuchy DNA używane do produkcji chipów

DNA kojarzy się z ludzkim ciałem i genami. Całkiem słusznie, jednak może już niedługo zacznie być kojarzone również z elektroniką. Wspominałem jakiś czas temu o nanoelektrowniach wielkości włosa. Być może będą one zasilać chipy stworzone z użyciem matryc DNA. O co tu chodzi?

DNA Origami
DNA Origami
Henryk Tur

06.08.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:12

DNA kojarzy się z ludzkim ciałem i genami. Całkiem słusznie, jednak może już niedługo zacznie być kojarzone również z elektroniką. Wspominałem jakiś czas temu o nanoelektrowniach wielkości włosa. Być może będą one zasilać chipy stworzone z użyciem matryc DNA. O co tu chodzi?

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu postanowili wykorzystać  łańcuchy kwasu deoksyrybonukleionowego jako matryce do tworzenia trójwymiarowych reliefów na powierzchni krzemowych chipów, a celem jest wytworzenie w ten sposób nanoprocesorów i innych podzespołów elektronicznych. Takie eksperymenty określa się jako "zabawę DNA-origami".  Polega to na tym, że na powierzchni płytki krzemowej pokrytej krzemionką należy ułożyć w ściśle określony sposób łańcuchy kwasu deoksyrybonukleinowego. Od sposobu, w jaki DNA zostaną osadzone, uzyskiwany jest końcowy odcisk w krzemionkowej warstwie. Potem do  reaktora wprowadza się w formie gazowej kwas fluorowodorowy.

DNA Origami
DNA Origami

Jeżeli atmosfera reaktora ma wilgotność 50 procent oraz temperaturę około 25 stopni Celsjusza, DNA gromadzi więcej wody przez co, bezpośrednio pod spodem wzoru utworzonego z łańcuchów kwasu deoksyrybonukleinowego trawiona jest krzemionka, na której powierzchni utworzony zostaje rowek o szerokości osadzonego wcześniej DNA (ok.  17 nanometrów). Dalej -  po obniżeniu wilgotności do 30 procent oraz jednoczesnym podwyższeniu temperatury do 30 stopni Celsjusza następuje zmiana warunków. Wówczas nieosłonięta wzorkiem z DNA krzemionka lepiej pochłania wodę i to na tej, wolnej powierzchni zachodzi reakcja trawienia - nie ulega jej przestrzeń osłonięta łańcuchami DNA. technologia ta jest niezwykle tania, a naukowcy mają nadzieję, że tak właśnie będą produkowane elementy elektroniczne w przyszłości.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.