Laser - kontroler pracy turbin wiatrowych
Jak zoptymalizować pracę turbin wiatrowych? Używając lasera, rzecz jasna. I super czułych detektorów siły i kierunku wiatru.
Po co?
Jak zoptymalizować pracę turbin wiatrowych? Używając lasera, rzecz jasna. I super czułych detektorów siły i kierunku wiatru.
Po co?
By mniejszym nakładem pracy uzyskać więcej prądu i zarobić więcej pieniędzy.
Dwie amerykańskie firmy, Catch the Wind z Virginii oraz National Renewable Energy z Colorado, podpisały umowę o realizacji programu badań laserowego czujnika, który będzie kontrolował pracę turbin wiatrowych. I zależnie od siły oraz kierunku wiatru dostosuje tryb pracy turbiny do aktualnych warunków pogodowych. Owo dostosowanie będzie polegać na zmianie ustawień łopatek wiatraka oraz całej turbiny.
Badanie, które z założenia ma potrwać 3 lata, ma udowodnić, że wiatraki mogą pracować przy mniejszej sile wiatru produkując jednocześnie więcej energii elektrycznej.
Lasery coraz częściej wykorzystuje się do ulepszania tradycyjnych rozwiązań. Nie tak dawno temu pisałam o pomyśle udoskonalania zwykłych żarówek, które dzięki stymulacji laserowej pod względem efektywności pracy mogą stać się konkurencyjne w stosunku do świetlówek energooszczędnych.
Czy wiązka świetlna rzeczywiście nada się do roli kontrolera i sterownika pracy turbin wiatrowych, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Ale jeśli okaże się, że lasery spiszą się w tej roli, można oczekiwać, że na świecie standardem staną się w pełni zautomatyzowane elektrownie wiatrowe. Dodałabym jeszcze: inteligentne i samoregulujące się.
Źródło: Clean Technica