Laser ostrzega kierowców o zbliżającym się rowerzyście

Dzwonek, lampka, licznik, klamki hamulców i manetki – co by tu jeszcze zamocować na kierownicy? Może projektor laserowy? Studentka designu przekonuje, że laser może poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na drogach. Czy ma rację?

Blaze
Blaze
Maciek Kurek

13.06.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:30

Dzwonek, lampka, licznik, klamki hamulców i manetki – co by tu jeszcze zamocować na kierownicy? Może projektor laserowy? Studentka designu przekonuje, że laser może poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na drogach. Czy ma rację?

Pamiętacie LightLane? Na Gadżetomanii pisaliśmy już o projektorze wyświetlającym linie przypominające oznakowanie drogi rowerowej. Efekt jest ciekawy, ale wątpię, żeby przekładał się na wzrost bezpieczeństwa rowerzystów. Inaczej jest z projektem pewnej studentki Uniwersytetu w Brighton.

LightLane
LightLane

Emily Brooke stworzyła Blaze. Jest to projektor laserowy montowany na kierownicy roweru. Plusem tego rozwiązania jest to, że Blaze wyświetla symbol roweru kilka metrów przed pojazdem. Kierowcy mogą odpowiednio wcześniej zobaczyć, że za chwilę będzie ich wyprzedzał rowerzysta. Zdaniem Emily dzięki temu zmniejszy się ryzyko potrącenia rowerzystów przez samochody, które nagle skręcają, zajeżdżając drogę rowerzyście. Często kierowcy po prostu nie zauważają, że są wyprzedzani przez jednoślad.

Trzeba przyznać, że w teorii pomysł brzmi nieźle, ale czy sprawdzi się w praktyce? Wydaje się, że Blaze ma kilka słabych stron. Światło lasera pada na jezdnię. Nie wiem, czy kierowcy zwracają uwagę na powierzchnię drogi, gdy chcą skręcić. Problem może się również pojawić w słoneczny dzień, kiedy symbol roweru będzie ledwo widoczny na asfalcie.

Blaze może się za to sprawdzić w sytuacjach podobnych do tej na zdjęciu. Często zdarza się, że ludzie po wyjściu z autobusu wchodzą pod koła roweru, bo nie widzą, że po drodze rowerowej ktoś jedzie. Co sądzicie o tym wynalazku?

Źródło: Ubergizmo

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.