Laser wstecznego czasu

Lasery został wynalezione w 1960 roku. Minęło pół wieku i w świat poszła wieść, że powstał pierwszy w dziejach antylaser. Na czym polega jego działanie i do czego można go zastosować? Jak się okazuje, może wpłynąć na komputery przyszłości oraz medycynę.

Antylaser
Antylaser
Henryk Tur

18.02.2011 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lasery został wynalezione w 1960 roku. Minęło pół wieku i w świat poszła wieść, że powstał pierwszy w dziejach antylaser. Na czym polega jego działanie i do czego można go zastosować? Jak się okazuje, może wpłynąć na komputery przyszłości oraz medycynę.

Założeniem antylasera jest pochłanianie wiązki światła o określonej długości. Światło ma tak długo odbijać się od ścianek urządzenia, aż zostanie całkowicie zaabsorbowane, czyli zniknie niemal bez śladu. Niemal, ponieważ absorpcja nie jest jeszcze perfekcyjna, choć niewiele jej do tego brakuje.

Światło pochłaniane jest na poziomie 99,4%. Docelowo absorpcja ma wynosić 99,999%. Materiałem, który je wchłania, jest krzem. Antylaser może posłużyć na przykład do konstrukcji przełączników w komputerach optycznych, które mają w najbliższych latach zastąpić aktualnie używany przez nas sprzęt.

Zasada działania antylasera
Zasada działania antylasera

Wynalazek powstał na Uniwersytecie Yale. Stworzył go zespół naukowców prowadzony przez profesora A. Douglasa Stone'a. Co ciekawe, prócz nazwy antylaser, wynalazek określa się jako "spójny pochłaniacz doskonały" oraz "laser wstecznego czasu". Czyżby miał on posłużyć do budowy wehikułu czasu? Być może, ale póki co podróże w czasie to nadal tylko fantastyka. Realne jest jednak użycie antylasera w medycynie, a szczególnie radiologii. Kolejne możliwe koncepcje jego zastosowania zostaną podane w najbliższym czasie.

Źródło: physorg.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.