Laserowy skaner 3D wykonany z Raspberry Pi i garści części

Skanery w urządzeniach wielofunkcyjnych z kserowaniem i drukowaniem to nic nadzwyczajnego. Za to odwzorowanie obiektów 3D przez mapowanie powierzchni… Takie sprzęty to domena wąskiej grupy specjalistów i ogrom pieniędzy. No chyba, że zrobić je samemu.

Mapowanie obiektów przestrzennych? Możesz sam w domu stworzyć skaner 3D
Mapowanie obiektów przestrzennych? Możesz sam w domu stworzyć skaner 3D
Źródło zdjęć: © Michael Xiao @ YouTube
Jan Domański

Projekt własnoręcznie wykonanego skanera przestrzennego do mapowania obiektów nie jest kosztowny. Poza Raspberry Pi twórcy wykorzystali Camera Module v2 do maliny, silnik krokowy i serownik, laser, przycisk, garść LEDów, rezystorów i przewodów. No i obudowę z płyt wyglądającą jak skrzynka.

Pomocna była też drukarka 3D i laserowa maszyna do precyzyjnego cięcia. Chociaż to głównie kwestie związane z obudową. Zawsze można też wykorzystać chociażby gruby karton czy inne łatwiejsze w obróbce elementy. A jak działa takie cudo?

Kamerka i laser, to podstawa skanowania

Laser oświetla linią skanowany obiekt, a dedykowany moduł kamery Raspberry Pi przechwytuje rzutowane na powierzchni czerwone światło lasera. Silnik krokowy niewielkimi pomniejszymi obrotami zmienia pozycję obiektu, aby zeskanować cały dookoła. Dla polepszenia jakości komputerowego modelu 3D można dokonać kilku skanowań. Z każdym nowym przebiegiem dokładność będzie zwiększona. Zaburzają ją chociażby odbicia powierzchni skanowanego przedmiotu.

Rasperry Pi 3D Laser Scanner

Całą dokumentację projektu i oprogramowanie umieszczono w sieci, więc można pokusić się o własnoręczne zbudowanie i zaprogramowanie skanera 3D na bazie Raspberry Pi. Chwilę trzeba poświęcić, a jakość będzie gorsza niż w profesjonalnym sprzęcie, ale ile taniej. Poza tym to świetna propozycja dla amatorów majsterkowania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.