Laserowy skaner 3D wykonany z Raspberry Pi i garści części
Skanery w urządzeniach wielofunkcyjnych z kserowaniem i drukowaniem to nic nadzwyczajnego. Za to odwzorowanie obiektów 3D przez mapowanie powierzchni… Takie sprzęty to domena wąskiej grupy specjalistów i ogrom pieniędzy. No chyba, że zrobić je samemu.
19.02.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:41
Projekt własnoręcznie wykonanego skanera przestrzennego do mapowania obiektów nie jest kosztowny. Poza Raspberry Pi twórcy wykorzystali Camera Module v2 do maliny, silnik krokowy i serownik, laser, przycisk, garść LEDów, rezystorów i przewodów. No i obudowę z płyt wyglądającą jak skrzynka.
Pomocna była też drukarka 3D i laserowa maszyna do precyzyjnego cięcia. Chociaż to głównie kwestie związane z obudową. Zawsze można też wykorzystać chociażby gruby karton czy inne łatwiejsze w obróbce elementy. A jak działa takie cudo?
Kamerka i laser, to podstawa skanowania
Laser oświetla linią skanowany obiekt, a dedykowany moduł kamery Raspberry Pi przechwytuje rzutowane na powierzchni czerwone światło lasera. Silnik krokowy niewielkimi pomniejszymi obrotami zmienia pozycję obiektu, aby zeskanować cały dookoła. Dla polepszenia jakości komputerowego modelu 3D można dokonać kilku skanowań. Z każdym nowym przebiegiem dokładność będzie zwiększona. Zaburzają ją chociażby odbicia powierzchni skanowanego przedmiotu.
Rasperry Pi 3D Laser Scanner
Całą dokumentację projektu i oprogramowanie umieszczono w sieci, więc można pokusić się o własnoręczne zbudowanie i zaprogramowanie skanera 3D na bazie Raspberry Pi. Chwilę trzeba poświęcić, a jakość będzie gorsza niż w profesjonalnym sprzęcie, ale ile taniej. Poza tym to świetna propozycja dla amatorów majsterkowania.