Lata mijają, a internauci wciąż nie myślą. Najgorsze hasło 2013 roku to...

Tym razem wygrało nie "hasło", tylko coś równie głupiego i prostego do rozszyfrowania. Internauci jak nie dbali o bezpieczeństwo, tworząc hasła, tak nie dbają. A przecież nie jest to najtrudniejsza rzecz na świecie!

"Wymyśliłam świetne hasło. Nie mogę nikomu powiedzieć..."
"Wymyśliłam świetne hasło. Nie mogę nikomu powiedzieć..."
Marta Wawrzyn

25 najgorszych haseł 2013 roku

Każdego roku pojawia się lista najgorszych haseł roku poprzedniego, przygotowywana przez SplashData. Każdego roku zwycięzcy są podobni: a to "password", a to "123456". Pełna lista 25 najgorszych haseł jest zresztą przerażająca, bo widać, że internauci nie uczą się na cudzych błędach i kompletnie nie przejmują się tym, że wymyślane przez nich hasła można złamać bez żadnego właściwie wysiłku.

A cel tej publikacji jest jeden: żebyśmy zaczęli myśleć o bezpieczeństwie i zmieniali hasła na silniejsze. Bo zabezpieczając nasze konta byle jakim hasłem, możemy skończyć tak jak Kancelaria Premiera dwa lata temu. Albo nawet gorzej – to znaczy naprawdę zostaniemy okradzeni, a nie tylko poinformowani publicznie o naszej głupocie.

Zhakowana strona KPRM
Zhakowana strona KPRM

Oto lista 25 najgorszych haseł 2013 roku. Haseł, których w żadnym razie nie powinniśmy wykorzystywać.

  1. 123456
  1. password
  1. 12345678
  1. qwerty
  1. abc123
  1. 123456789
  1. 111111
  1. 1234567
  1. iloveyou
  1. adobe123
  1. 123123
  1. admin
  1. 1234567890
  1. letmein
  1. photoshop
  1. 1234
  1. monkey
  1. shadow
  1. sunshine
  1. 12345
  1. password1
  1. princess
  1. azerty
  1. trustno1
  1. 000000

Skoro nie "123456", to co?

O tym, jakie powinno być dobre hasło, Gadżetomania pisała wielokrotnie (o, tutaj na przykład). Podstawowe zasady są następujące: hasło nie może być proste, nie może kojarzyć się z Twoją osobą (czyli własne imię albo data urodzenia jest złym pomysłem), powinno mieć przynajmniej 8 znaków i zawierać litery małe i duże oraz znaki specjalne (@#$%^&). Pamiętanie różnych haseł nie jest fajne, mimo to nie możemy używać wszędzie tego samego ciągu znaków.

Systemy są bardzo różne, na przykład można tworzyć hasła od przedmiotów znajdujących się w pobliżu komputera w miejscu pracy albo zamieniać konkretne litery na konkretne znaki specjalne (np. "a" na "@"). Jeśli nie mamy pomysłu na własne schematy konstruowania haseł, zawsze możemy skorzystać z pomocy generatorów haseł online.

A kiedy już mamy hasło, warto zmierzyć jego siłę za pomocą narzędzia Password Meter, które od razu podpowie, co należy poprawić.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.