Latające samochody coraz bliżej. Ta maszyna leciała 35 minut
Zakończyły się właśnie testy latającego samochodu AirCar. Pojazd ten odbył lot między dwoma międzynarodowymi lotniskami na Słowacji. Ten wyjątkowy wynalazek zdaniem twórców może "namieszać" na rynku lotniczym.
Prototypowy latający samochód firmy Klein Vision ma za sobą 35-minutowy kurs pomiędzy lotniskami w Nitrze i Bratysławie. Lot odbył się w poniedziałek, 28 czerwca 2021 r. “Nadchodzi nowa epoka pojazdów z dwoma trybami przemieszczania się” – powiedział konstruktor AirCar, Stefan Klein.
AirCar różni się zasadniczo od drono-taksówek, które startują pionowo. Latający samochód jest po części hybrydą tradycyjnego auta i samolotu. Posiada silnik BMW, a tankuje się go benzyną. Aby wznieść się w powietrze, AirCar potrzebuje pasa startowego (lub dłuższego fragmentu drogi), a na “transformację” z samochodu w samolot potrzebuje 2 minut i 15 sekund.
The flying car completes first ever inter-city flight (Official Video)
“Science fiction staje się rzeczywistością” – powiedział Anton Zajac, współzałożyciel Klein Vision. “Będzie można dostać się w wybrane miejsce bez konieczności jechania na lotnisko i przechodzenia przez wszystkie procedury”.
Słowacki samochód przemieszcza się w powietrzu z prędkością 170 kilometrów na godzinę i potrafi przewozić dwie osoby o łącznej wadze 200 kilogramów.
Najciekawszą funkcją pojazdu jest to, że potrafi on funkcjonować także jako konwencjonalny samochód.
Co ciekawe, projekt AirCar, kosztował niespełna 2 miliony euro, a projekt ma ogromny potencjał sprzedażowy. Zajac zauważył, że w samych Stanach Zjednoczonych zamawia się rocznie 40 000 pojazdów latających. “Jeśli chociaż uda nam się wstrzelić w 5 procent udziału w tym rynku z latającymi samochodami – odnieślibyśmy ogromny sukces”.
Eksperci są pełni podziwu wobec prototypu, ale i pojawiły się obawy. Dr Stephen Wright z University of the West of England w komentarzu dla BBC był zdania, że pojazd ten nie będzie zbyt głośny, ani nieekonomiczny jeśli chodzi o zużycie paliwa. Wright natomiast zastanawia się, czy konstrukcja AirCar wytrzyma przykładowo milion godzin bez żadnego wypadku.