LCD LED czy LCD CCFL - jaką technologię wybrać?
Kilka razy spotkałem się z pytaniem: kupić LCD czy LED? Czas udzielić odpowiedzi, wyjaśniając jednocześnie, że to przecież jedno i to samo. To, o czym tutaj mowa, to wybór między LCD z nowym podświetlaniem LED a LCD z tradycyjnym podświetlaniem CCFL.
20.10.2010 | aktual.: 14.01.2022 14:40
Kilka razy spotkałem się z pytaniem: kupić LCD czy LED? Czas udzielić odpowiedzi, wyjaśniając jednocześnie, że to przecież jedno i to samo. To, o czym tutaj mowa, to wybór między LCD z nowym podświetlaniem LED a LCD z tradycyjnym podświetlaniem CCFL.
Zagubionym HDTVmaniakom, którym nowinki techniczne, takie jak 3D side-by-side, OLED czy rozdzielczość 4K, są obce, wyjaśniam, że telewizory LED to w istocie telewizory LCD. Diody LED spotykamy dzisiaj na ekranach reklamowych, w latarkach, oświetleniu pokojowym...Można je znaleźć też za płaską matryca ciekłokrystaliczną. Ekrany LCD wymagają bowiem podświetlania, by obraz był widoczny (w odróżnieniu od plazmy, która świeci sama w sobie). Podświetlanie to można rozwiązać w dwojaki sposób.
Lampy CCFL - zimna katoda
Telewizory LCD podświetlane lampami fluorescencyjnymi z zimną katodą CCFL to starsze rozwiązanie. Mimo to wiele nowych paneli LCD nadal korzysta z tej metody podświetlania. Jest to po prostu jedna lub więcej lamp umieszczonych z tyłu ekranu zapalających się w momencie wyświetlania obrazu.
Zalety
Przede wszystkim cena. Producenci uwielbiają zawyżać ceny telewizorów, dodając nowinki techniczne. Widać to po cenach paneli z podświetlaniem LED, nawet tych, które wcale nie mają oszałamiającego obrazu. CCFL to nadal najtańsze rozwiązanie dla klienta.
Wady
Lampy CCFL wydzielają więcej ciepła i czerpią więcej prądu niż LED. Telewizory LCD CCFL mają też problem z jakością czerni. Lampa rozświetla matrycę na całym jej obszarze, nawet jeśli jasny element stanowi tylko mały fragment. Jasne elementy będą dobrej jakości, czerń może jednak wchodzić w odcienie szarości.
Podświetlanie LED - diody
Diody elektroluminescencyjne (LED) nie zmieniają telewizora LCD w coś zupełnie nowego. To po prostu inne podświetlenie matrycy. W tym przypadku koniecznie należy pamiętać o dwóch rodzajach podświetlania LED. Pierwszy to Edge-LED - diody są ułożone tylko na krawędziach ekranu, a światło jest rozprowadzane na całą matrycę za pomocą paneli rozpraszających. Drugi rodzaj - pełna siatka diod LED umieszczonych z tyłu ekranu. Taki układ pozwala na stworzenie osobnych sekcji podświetlania danych fragmentów ekranu. Dzięki temu gdy na ciemnym obrazie pojawia się jeden jasny element, matryca nie musi świecić się w całości, ale tylko w danym fragmencie. Jest to lokalne podświetlanie (local dimming). Należy pamiętać, że nie każdy telewizor LCD LED ma takie możliwości.
Zalety
Diody LED są mniejsze (a to równa się cieńszej obudowie), bardziej przyjazne środowisku (mniej szkodliwych substancji i mniejsze zużycie prądu) i mają większą żywotność niż lampy CCFL. Producenci zachwalają też znakomitą jasność, lepsze kolory i kąty boczne, jakie można dzięki nim osiągnąć. Często to prawda, ale nie zawsze. Należy uważać na marketingowy bełkot sprzedawców.
Wady
Telewizory LED są nadal dużo droższe od swoich podświetlanych tradycyjnymi lampami braci. W przypadku paneli z lokalnym podświetlaniem problemem mogą być też jasne "obłoczki" wokół podświetlanych stref (np. jasna poświata wokół postaci widocznej na czarnym tle). Producenci walczą z tym efektem, stosując coraz więcej indywidualnych stref podświetlania.
Pamiętajmy więc, że zadając pytanie: LCD czy LED?, pytamy tak naprawdę o to samo - o ekran/telewizor LCD. Wybieramy jedynie między różnymi sposobami podświetlania matrycy.
A co wybrać? Telewizory LED czy telewizory LCD CCFL?
Moim zdaniem LED, ale tylko z pełną siatką diod z tyłu ekranu. Krawędziowe podświetlanie LED nie różni się aż tak bardzo od lamp i może rozczarować. Nie warto też robić z diod LED boskiej technologii. Telewizory LED mają swoje wady (chociażby wspomniane "obłoczki" wokół obiektów podświetlanych w danej strefie), a z drugiej strony wiele modeli CCFL oferuje znakomitą jakość, na przykład testowany niedawno Sony HX700, który nie powalił mnie odblaskowym dizajnem, ale jakością obrazu już tak. I to mimo braku diod LED.
Źródło: Fot. LGEPR Flickr • Fot. Dvice