Lego Cubestormer. Zanim przeczytasz te słowa, robot ułoży kostkę Rubika!

Lego Cubestormer. Zanim przeczytasz te słowa, robot ułoży kostkę Rubika!

Lego Cubestormer 2 - poprzednik aktualnego rekordzisty
Lego Cubestormer 2 - poprzednik aktualnego rekordzisty
Łukasz Michalik
17.03.2014 12:29, aktualizacja: 17.03.2014 12:51

Jak szybko można ułożyć kostkę Rubika? Jeszcze do niedawna czasy osiągane zarówno przez ludzi, jak i roboty były dość wyrównane. Najnowszy Lego Cubestormer jest jednak bezkonkurencyjny. Czy człowiek kiedykolwiek osiągnie podobny wynik?

Jak szybko można ułożyć kostkę Rubika? Standardowa kostka w układzie 3x3x3 nie stanowi obecnie większego problemu. W 1980 roku pierwszy rekordzista układał ją aż przez 54 sekundy, jednak współcześni mistrzowie radzą sobie z tym zadaniem w 5,5-6,1 s!

Dla nowicjusza ułożenie kostki Rubika może być karkołomnym zadaniem. Jak podaje serwis Isomorphismes, istnieje ponad 43 tryliony możliwych kombinacji. Jak ułożyć tę prawidłową?

Przez lata opracowano wiele różnych metod układania kostki Rubika. Najnowsze badania prowadzone m.in. przez Google’a wykazały, że niezależnie od początkowego ułożenia każdą kostkę 3x3x3 da się ułożyć w maksymalnie 20 ruchach - wystarczy zastosować odpowiedni algorytm.

Tym właśnie tropem poszli konstruktorzy robota, a właściwie serii robotów Lego Cubestormer. Są to maszyny zbudowane z klocków Lego, przeznaczone do jednego celu: jak najszybszego ułożenia kostki Rubika.

Cubestormer powstaje z zestawów Lego Mindstorms. Są to klocki Lego wzbogacone o różne czujniki, serwomechanizmy i jednostkę centralną odpowiedzialną za sterowanie.

CubeStormer

Pierwszy Lego Cubestormer powstał w 2010 roku. Do jego budowy użyto zestawu Lego Mindstorms RCX. Tak powstał robot wyposażony w osiem chwytaków pozwalających na manipulację kostką. Podczas układania robot korzystał z opracowanego w 1992 roku algorytmu, którego autorem jest Herbert Kociemba.

CubeStormer II

Pierwszy rekord odnotowano w 2011 roku. Lego Cubestormer II kontrolowany przez smartfona ułożył kostkę w 5,27 s, ustanawiając tym samym rekord Guinnessa. Co istotne, nieoficjalny wynik uzyskany podczas jednej z prób był jeszcze lepszy. Robot poradził sobie z zadaniem w 4,76 s.

Po trzech latach Cubestormer pobił samego siebie. Trzecia wersja robota z klocków, pracującego tym razem pod kontrolą smartfona Samsung Galaxy S4, ustanowiła nowy rekord szybkiego układania kostki Rubika. Maszyna poradziła sobie z tym zadaniem w imponującym czasie 3,253 s. To wynik, o którym ludzie mogą tylko pomarzyć! Zobaczcie, jak wyglądało bicie rekordu.

CUBESTORMER 3 Smashes Rubik's Cube Speed Record

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)