Litelok – niezniszczalne, elastyczne i lekkie zapięcie rowerowe. Pokona szlifierkę i palnik!
Czy zabezpieczenie antykradzieżowe roweru może być lekkie, a jednocześnie solidne i wytrzymałe na próby przecięcia? Interesującą próbą połączenia wytrzymałości i niewielkiej wagi jest Litelok, który spotkał się z dużym zainteresowaniem na Kickstarterze.
Elastyczny materiał zamiast U-Locka
Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Większość popularnych na rynku, tanich zapięć daje tylko iluzję bezpieczeństwa – zdeterminowany złodziej jest w stanie poradzić sobie z nimi w kilka sekund. Większe wyzwanie stanowią dla niego tzw. U-Locki i solidne linki albo łańcuchy antykradzieżowe, jednak wadą tych rozwiązań jest zazwyczaj znaczna waga lub niezbyt wygodny kształt.
Litelok to ciekawa próba zerwania z tymi ograniczeniami. Jego twórcą jest Neil Barron, projektant pracujący wcześniej m.in. w branży zajmującej się lotami kosmicznymi i w firmie Rolls-Royce. Barron, promujący swój pomysł na Kickstarterze, postanowił zastosować zamiast ciężkiego żelastwa czy wkładek ceramicznych, splot z tworzyw sztucznych o nazwie Boaflexicore i nieujawnionym składzie.
Niska waga, wysoka wytrzymałość
Zastosowanie wielu warstw Boaflexicore ma sprawić, że zapięcie będzie bardzo trudne do przecięcia, rozerwania czy przerwania w inny sposób. Efekt zapowiada się bardzo obiecująco. Zapięcie o nazwie Litelok ma 736 milimetrów długości i waży mniej niż kilogram. Co więcej, materiał Boaflexicore jest elastyczny, co pozwala na łatwiejsze przypięcie roweru do różnych, stałych elementów.
Zapięcie Liteloka to płaska, zamykana na zatrzask klamra, odblokowywana kluczem. Jej kształt również został pomyślany tak, by nie dać złodziejowi punktu zaczepienia. Cena Liteloka wynosi około 80 funtów, czyli niemal 450 złotych. Na pierwszy rzut oka to bardzo dużo, ale w porównaniu z cenami lepszych zabezpieczeń antykradzieżowych przestaje szokować – one po prostu tyle kosztują i jeśli Litelok rzeczywiście jest tak wytrzymały, jak zapewnia jego twórca, to jego cena nie jest niczym wyjątkowym.
Jak wiele wytrzyma Litelok?
Marketingowe zachęty mogą przy tym nie być przesadą – w Sieci możemy znaleźć filmy, pokazujące próby sforsowania Liteloka, który skutecznie stawia opór m.in. szlifierce kątowej, pile czy palnikowi.
Pomysł na stosunkowo lekkie, elastyczne, a zarazem trudne do sforsowania zabezpieczenie spotkał się z dużym zainteresowaniem na Kickstarterze. Choć do końca zbiórki pozostały jeszcze 3 dni, to wymagana kwota 20 tys. funtów została już teraz wielokrotnie przekroczona.