Lody z plastikowej butelki? Wiemy, jak będą smakować

Już wkrótce desery mogą powstawać dzięki przetwarzaniu zużytych, plastikowych butelek. Naukowcy znaleźli właśnie sposób na pozyskiwanie popularnego aromatu z tworzyw sztucznych.

Naukowcy chcą pozyskiwać aromat z butelek
Naukowcy chcą pozyskiwać aromat z butelek
Źródło zdjęć: © Getty Images
Adam Gaafar

18.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:17

Badaczom udało się pozyskać aromat waniliowy z plastikowych butelek dzięki wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych bakterii. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki przekształcaniu plastiku w lukratywne materiały, proces recyklingu stanie się znacznie powszechniejszy. Jak zauważa serwis The Guardian, obecnie 95 proc. tworzyw sztucznych traci swoją wartość po jednorazowym użyciu.

Opracowana metoda może rozwiązać poważny problem

Zachęcanie do zbierania i przetwarzania takich odpadów może zatem przyczynić się do rozwiązania globalnego problemu związanego z zanieczyszczaniem planety. Naukowcy opracowali już enzymy, które pozwalają rozbijać polimer politereftalanu etylenu stosowany w butelkach na kwas tereftalowy.

Teraz badaczom z Uniwersytetu w Edynburgu udało się przekształcić kwas w wanilinę – związek organiczny, który przenosi większość zapachu i smaku wanilii.

Wanilina może być pozyskiwana naturalnie z ziaren wanilii lub wytwarzana syntetycznie. Około 85 proc. tego związku jest obecnie syntetyzowane z chemikaliów, które pochodzą z paliw kopalnych.

"To naprawdę interesujące wykorzystanie mikrobiologii do poprawy zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie drobnoustrojów do przekształcania odpadów z tworzyw sztucznych, które są szkodliwe dla środowiska, w ważny towar, jest piękną demonstracją zielonej chemii"- oceniła cytowana przez The Guardian Ellis Crawford z Royal Society of Chemistry.

W wypowiedzi dla serwisu współautor badań, Stephen Wallace, stwierdził, że opracowana metoda "kwestionuje postrzeganie plastiku jako problematycznego odpadu".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.