Lovotics - miłość do maszyny, czyli upadek człowieczeństwa [wideo]

Miłość to jedna z tych rzeczy, których nie da się kupić. Czy można ją spreparować w laboratorium i warsztacie? Grupa inżynierów z Singapuru konstruuje robota, który potrafi kochać prawie jak człowiek.

Lovotics - miłość do maszyny, czyli upadek człowieczeństwa [wideo]
Grzegorz Nowak

Miłość to jedna z tych rzeczy, których nie da się kupić. Czy można ją spreparować w laboratorium i warsztacie? Grupa inżynierów z Singapuru konstruuje robota, który potrafi kochać prawie jak człowiek.

Grupa naukowców i konstruktorów z Narodowego Uniwersytetu Singapuru już jakiś czas temu postanowiła stworzyć robota, który mógłby nawiązać relacje uczuciową z człowiekiem. Ma to być możliwe dzięki obdarowaniu biologicznymi i emocjonalnymi narzędziami. Co wyszło z tego niepokojącego projektu?

Mają w tym pomóc "sztuczne hormony" odpowiedzialne za uczucia - dopamina, serotonina, oksytocyna i endorfina - oraz zaprogramowana sztuczna inteligencja stworzona na podstawie badań mózgu rezonansem magnetycznym. Brzmi to dziwacznie, ale ogólnie konstruktorzy chcieli przenieść biologiczne elementy miłości i uczuć do oprogramowania, z którego korzysta Lovotics.

Podobnie jak u człowieka uczucia robota opierają się na interakcji. Robot może być znudzony, zazdrosny, wkurzony, kochający, szczęśliwy - w zależności od jego relacji z człowiekiem. Najczęściej odbywa się ona przez głaskanie robota, który swoim zachowaniem przypomina nieco pociesznego szczeniaka, lub małe roboty z Gwiezdnych wojen.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszy prototyp robota sprzed roku oraz pierwszy epizod "serialu" przygotowanego przez naukowców, w którym pokazują, jak obecnie wygląda robot i do czego jest zdolny. Jak Wam się podoba pomysł na kochającą maszynę?

Lovotics Episode 1

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.