Magnetyczne liście wskaźnikami zanieczyszczeń

Strona głównaMagnetyczne liście wskaźnikami zanieczyszczeń
25.10.2009 20:41
magnetyczne liście
magnetyczne liście
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

Okazuje się, że liście to wspaniałe, niedrogie i szalenie dokładne wskaźniki wysokości poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dlaczego?

Okazuje się, że liście to wspaniałe, niedrogie i szalenie dokładne wskaźniki wysokości poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dlaczego?

Naukowcy z Western Washington University odkryli, że liście roślin rosnących w pobliżu tras samochodowych i na terenach, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, wykazują większy magnetyzm, niż  liście roślin rosnących na obszarach czystszych. Ma to związek z maleńkimi cząstkami m.in. tlenków żelaza, wydobywających się z silników spalinowych. Molekuły te albo przyczepiają się do powierzchni liści, albo - w sprzyjających warunkach - wnikają i wrastają w strukturę liścia.

Myślę, że nie trzeba tłumaczyć zależności, że im większy poziom zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu, tym wyższy poziom magnetyzmu liści.

Wykorzystanie tego odkrycia w praktyce będzie prawdopodobnie wyglądać tak, że za niedługo na rynku pojawią się  tanie testy, dzięki którym można będzie szybko sprawdzić, co też wisi w powietrzu.

Amerykanie ochoczo już przystąpili do pracy nad tym zadaniem; większą powściągliwość wykazują europejscy badacze, którzy - wg doniesień - najpierw pewnie będą  weryfikować doniesienia kolegów zza Atlantyku.

Entuzjazm Amerykanów poszedł nawet tak daleko, że uważają, iż  materiału do badań mogą dostarczać nawet dzieci, które - jak wiadomo większości rodziców - uwielbiają obrywać liście i inne organy roślin. Czyżby ich trud z działania destrukcyjnego i określanego przez niektórych jako akty wandalizmu miał zamienić się w postępowanie ku chwale nauki?...

Źródło: Green Launches

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)