Mają najwięcej mikroinstalacji. Tauron stawia im magazyn energii
Tauron Dystrybucja chwali się przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej nowego magazynu energii. Urządzenie to powstało w gminie o największym zagęszczeniu mikroinstalacji 1-fazowych. Ma ustabilizować pracę sieci i pomóc lokalnej fotowoltaice.
Mikroinstalacje fotowoltaiczne pozwalają zredukować rachunki za energię elektryczną. Nie da się jednak ukryć, że mają też swoje wady. Przy ich odpowiednio dużym zagęszczeniu mogą destabilizować sieć, podnosząc przy tym napięcie, co z kolei zaburza pracę innych instalacji fotowoltaicznych. Problem może być rozwiązany m.in. przez magazyny energii.
Tauron Dystrybucja przyłączył do sieci elektroenergetycznej przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej w województwie małopolskim. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Wybrano ją na podstawie zagęszczenia instalacji fotowoltaicznych. Magazyn stanął w gminie, gdzie jest ono największe, jeśli chodzi o 1-fazowe instalacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić notebok Asus Zenbook Pro 14 Duo OLED?
Magazyn Energii Taurona
Magazyn energii uruchomiony przez Tauron cechuje się mocą 100 kW i pojemnością 180 kWh. Urządzenie powstało dzięki współpracy Tauron Dystrybucja, firmy ZPUE z Włoszczowy, gminy Ochotnica Dolna i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Rosnąca liczba niewielkich instalacji fotowoltaicznych o mocy do 2 kW na terenie gminy Ochotnica Dolna sprawia, że w lokalnej sieci występuje duża asymetria napięć, co z kolei przekłada się na częste wyłączenia mikroinstalacji prosumenckich. Magazyny energii ograniczają to zjawisko i sprawiają, że fotowoltaika może pracować bardziej wydajnie.
Wspomniany magazyn energii pozwoli nie tylko ograniczyć różnice w napięciach na poszczególnych fazach (tj. obniżenie zbyt wysokiego napięcia elektrycznego), ale także zwiększy udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w regionie. Magazyn będzie ładowany w ciągu dnia, gdy produkcja z fotowoltaiki jest największa, a energia z niego będzie wykorzystywana, gdy pogoda będzie mniej korzystna lub wieczorami, gdy panele fotowoltaiczne nie generują już prądu.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii